Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum
Gå tillbaka   Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum > Träning > Kost & Näring

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-10-13, 14:29   #1
mother_superior
Registered User
 
Reg.datum: Oct 2008
Inlägg: 1
Sjuk - dricka gainer

Jag har nu tappat förmågan att äta mat (operation i halsen). Läkarna säger att jag bör dricka vatten och annat flytande i så stor omsättning som möjligt. Jag känner hur min kropp faller samman och det slog mig att jag har gainer kvar sedan långt tillbaka.

Ni som har koll på detta; visst måste det vara en bra idé att dricka gainer under mitt tillstånd? Jag mår bättre av det iaf.

Tack
mother_superior är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-10-13, 15:20   #2
Eddie Vedder
Registered User
 
Eddie Vedders avatar
 
Reg.datum: Nov 2006
Inlägg: 33 687
Får du dricka mjölk t.ex.? Proteinpulver + mjölk, något glas juice, yoghurt, nyponsoppa, andra soppor soppor som är mer matiga etc.

Finns mycket du kan få i dig ändå faktiskt. Men var noga med att rådfråga om hur pass lättflytande det måste vara. Är t.ex. sparrissoppa för mycket, fruktsoppor med från, juice med fruktkött etc.?

Förra veckan hade jag en dags fasta, inte p.g.a. av halsbekymmer utan en annan anledning. Hursomhelst fick jag tydliga instruktioner för vad som gick bra och vad som inte gick bra, ställ krav på att få konkreta svar av din läkare.
Eddie Vedder är inte uppkopplad   Svara med citat


Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 16:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)