Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum
Gå tillbaka   Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum > Träning > Kost & Näring

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2006-06-03, 23:45   #1
paddanboy
Registered User
 
paddanboys avatar
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 1 229
Rött och vitt kött

Läste idag en artikel på ******* om att äldre män får mer utav att äta proteiner från rött kött, alltså köttfärs, korv och liknande. Än att äta från Mjölk eller vitt kött. Fråga mig inte riktigt om detta, jag kan möjligen leta upp denna artikel. Men;

Rött kött innehåller järn till skillnad från vitt kött, eller hur?

Men nu var det inte det jag tänkt prata om utan att att jag själv uppfattar lite mer "orenare" kött såsom rött oftast som mer givande, jag kan inte trycka på vart, men att de känns bättre än att slafsa i sig en kycklingfilé efter. Rött kött med köttfärsås och korv innehåller givetvis(mestadels) också mer fett vilket kan påverka uppfattningen.

Men nu frågar jag er om ni upplever något liknande?

Skall dock meddela att jag är ung i sammanhanget.
paddanboy är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2006-06-03, 23:51   #2
paddanboy
Registered User
 
paddanboys avatar
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 1 229
Några citat från ******* artiklar:

Citat:
"Vilken sorts protein du äter är också viktigt. Män som äter rött kött har högre koncentrationer fritt (aktivt) testosteron"
Citat:
"Dra inte ner på kostfettet för mycket. Det hämmar testosteronproduktionen.

Ät rött kött för att ge höga koncentrationer fritt (aktivt) testosteron"
Citat:
"Rött kött är en bra källa för protein och är mycket populärt bland många bodybuilders som försöker bygga muskelmassa. Det är dock inte nödvändigt att äta rött kött för att packa på sig storlek."
Roligt när man i tron på högproteinkött(vitt) ätit det nästan för jämnan varje dag i typ ett år, och då skojar jag inte...
paddanboy är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2006-06-04, 00:21   #3
Tolkia
Moralistmoderator
 
Tolkias avatar
 
Reg.datum: Aug 2003
Ort: Lycksele
Inlägg: 15 502
Att brist på fett är förödande för produktionen av steroidhormoner är inte direkt något nytt. När det gäller huruvida "rött" kött är "bättre" för testosteronproduktionen än "vitt" kan jag inte uttala mig, men en möjlighet är ju att det är det större fettintaget som har effekt; rött kött innehåller ju som regel mer fett än vitt (svårt dock att uttala sig utan att ha läst studierna man refererar till).

F.ö. är korv inte direkt att jämföra med kött; kolla innehållsförteckningen så får du se. Den som använder korv som huvudsaklig proteinkälla lär få jobba som attan för att inte lägga på sig en massa polstring utöver musklerna.
Tolkia är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2006-06-04, 09:33   #4
mini
Svensk mästarinna 2011.
 
minis avatar
 
Reg.datum: Sep 2003
Ort: Sundbyberg
Inlägg: 12 717
Du har inte mer protein i kyckling (eller torsk heller för den delen) än i renskuren biff.
Vad menar du med "orent"? Korv? Det är inte det man menar med rött kött.
__________________
STK
Andra bullar
mini är inte uppkopplad   Svara med citat


Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 02:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)