man skall gå inte springa för då gör kroppen av med muskelmassa istället för fett.
Det är inte korrekt.
Negativ proteinbalans är inte en faktor över huvudtaget, om du äter någorlunda normala mängder protein under dagen. Muskelproteinnedbrytning får du alltid, och skall så få.
Felet många gör är att dom tror att det är antingen proteinnedbrytning eller proteinsyntes som sker.
Så är det inte. Det pågår alltid proteinnedbrytning och proteinsyntes, och är proteinsyntesen större än proteinnedbrytningen befinner man sig i positiv proteinbalans.
Under aktivitet, som t ex morgonlöpning, är proteinnedbrytningen större än proteinsyntesen. Man är i negativ proteinbalans. När man sedan äter efteråt svänger den balansen.
Efter konditionsträning minskar proteinnedbrytningen mot viloläget. Det gör den inte efter styrketräning.
Och optimal fettförbränning nås, för tränade individer, vid en högre intensitet än promenadtempo, nämligen 60-65% av Vo2Max, på fastande mage.
Men tror ni man kan cykla istället för att gå?
Ja.
Lite tips hade varit väldigt tacksamt, cykla längre på morgonen?
Upp till 90 minuter är inga problem med tanke på proteinbalansen.
Bara ös på med tips på hur man får en bra/STOR fettförbränning över dagen!
Inget av alternativen innebär någon efterförbränning att tala om. Du förbrukar energi när du utför aktiviteten i huvudsak.
Mina tips har jag sammanställt här:
http://www.kolozzeum.com/kolozzeum/s...ad.php?t=26881