Citat:
Ursprungligen postat av Highway2Hell
Whey 100% kostar 1319kr, 12kg ger dig 9480gr protein. För att komma i samma proteinnivå med kvarg behöver du köpa 82 kilo kvarg, som ger dig exakt lika mycket protein som whey 100% dvs 9480gr protein, fast för priset 1968kr.
Med andra ord så är det fortfarande dyrare att köpa kvarg.
|
Nu är du väldigt selektiv med dina argument. Vill du verkligen veta varför folk köper kvarg eller vill du bara leka allan? För vi har gett dig flera anledningar.
Först borde du lära dig skillnad mellan vassle/kasein.
Sen om du eller andra är villiga att köpa 12kg whey för 1319kr så är det väl självklart att du kommer få ett reducerat pris(vilken överraskning).
Men om vi bortser från vassle/kasein, föredrar alla att köpa 12kg whey för 1319kr på en gång? Inte jag iaf, jag köper kvarg för att det är billigt i småportioner och ger en längre mättnad än whey. Samt att det smakar bra med funlight. Variation skadar heller inte.