2012-11-16, 15:14
|
#1
|
Registered User
Reg.datum: Jan 2011
Inlägg: 201
|
Billig mat, student i penga kris.
Hej. Kom med erfarenheter, tips och trix.
Jag har endast studielån som inkomst och vill äta mycket,mycket mat. Det behöver absolut inte va som en bulk men jag vill ändå få i mig så pass mycket mat så vikten går stadigt uppåt, jag tränar också 6 dagar i veckan så jag behöver en del mat för återhämtningen.
Vilka livsmedel rekommenderar ni som är billiga med innehållsrika. Vad ska jag äta för att ändå hålla kassan nere? För detta håller inte..
|
|
|
2012-11-16, 15:18
|
#2
|
Mästerbantaren
Reg.datum: Jan 2008
Inlägg: 5 986
|
Matpriskollen.se !
|
|
|
2012-11-16, 15:19
|
#3
|
Registered User
Reg.datum: Sep 2003
Inlägg: 4 745
|
Få i dig mycket kalorier från varor som pasta/linser/bönor/havregryn och inte så mycket från kött/mejeri/fisk/fågel.
|
|
|
2012-11-16, 15:22
|
#4
|
Registered User
Reg.datum: Jun 2011
Inlägg: 2 859
|
Pasta, ris, havregryn, ägg, bönor (på burk), vitkål, krossade tomater, potatis, morötter. Billigt kött (håll utkik efter reapriser; vissa sorters kyckling kan vara riktigt billiga). Proteinpulver. Ost när det är billigt.
Handla aldrig i närbutiker, blir mycket dyrare i längden. Skaffa ICA/Coop kort. ICA student har bra erbjudanden, dubblerade rabatter för vissa varor och 5% rabatt på Adlibris samt fri frakt.
|
|
|
2012-11-16, 15:58
|
#5
|
Registered User
Reg.datum: Jan 2011
Inlägg: 201
|
Citat:
Ursprungligen postat av Mouline
Matpriskollen.se !
|
Absolut men det kostar även att transportera sig runt halva stan för olika butiker. Men tack för svaret=)
|
|
|
2012-11-16, 15:58
|
#6
|
Registered User
Reg.datum: Jan 2011
Inlägg: 201
|
Citat:
Ursprungligen postat av WHITEFOLKS
Få i dig mycket kalorier från varor som pasta/linser/bönor/havregryn och inte så mycket från kött/mejeri/fisk/fågel.
|
Tack för tipsen blir väldigt mycket pasta och havregryn men är rädd för att inte få i mig tillräckligt med protein.
|
|
|
2012-11-16, 16:02
|
#7
|
Nallemoderator
Reg.datum: Feb 2002
Ort: Linköping
Inlägg: 36 676
|
Kolla vad det som du handlar idag kostar och gör en budget baserat på det. På sätt kan du spåra vad som lönar sig mest att ersätta eller att ta bort.
Låna sedan en bra kokbok dvs en bok som lär ut att laga mat från grunden med basvaror. Bonniers stora kokbok, Annas kokbok eller den rutiga kokboken är bra exempel.
Baljväxter och spannmål bör utgöra grunden.
Välj feta livsmedel när du väljer kött då det oftast är billigare.
Det går utan problem att äta för 1500 kr/månad utan att leva särskilt extremt, har du mindre kvar så får du börja anstränga dig.
__________________
"The myth that women should not lift heavy is advanced only by women who fear effort and men who fear women." Eric Midkiff från misc.fitness.weights
"Your physiology doesn't care what your philosophy is"
|
|
|
2012-11-16, 16:03
|
#8
|
Banned User
Reg.datum: Apr 2010
Inlägg: 2 533
|
Citat:
Ursprungligen postat av ttoobbee
Absolut men det kostar även att transportera sig runt halva stan för olika butiker. Men tack för svaret=)
|
Visste inte det kostade pengar att gå.
|
|
|
2012-11-16, 16:10
|
#9
|
Registered User
Reg.datum: Jun 2011
Inlägg: 2 859
|
Citat:
Ursprungligen postat av ttoobbee
Tack för tipsen blir väldigt mycket pasta och havregryn men är rädd för att inte få i mig tillräckligt med protein.
|
Proteinpulver är billigt, ägg är billigt osv. Slå till när ost och kött är billigt, då ska det inte vara några problem.
|
|
|
2012-11-16, 16:16
|
#10
|
Registered User
Reg.datum: Jan 2011
Inlägg: 201
|
Citat:
Ursprungligen postat av z_bumbi
Kolla vad det som du handlar idag kostar och gör en budget baserat på det. På sätt kan du spåra vad som lönar sig mest att ersätta eller att ta bort.
Låna sedan en bra kokbok dvs en bok som lär ut att laga mat från grunden med basvaror. Bonniers stora kokbok, Annas kokbok eller den rutiga kokboken är bra exempel.
Baljväxter och spannmål bör utgöra grunden.
Välj feta livsmedel när du väljer kött då det oftast är billigare.
Det går utan problem att äta för 1500 kr/månad utan att leva särskilt extremt, har du mindre kvar så får du börja anstränga dig.
|
Det har jag på önskelistan till jul  Jag räknade ut vad jag handlat mat för sen den 25te och det låg på 2400 kr och då är det inte utemat etc utan mat till hemmet.. Men jag ska absolut börja laga mer själv om det är billigare tack för tipsen!
|
|
|
2012-11-16, 16:22
|
#11
|
Registered User
Reg.datum: Jun 2011
Inlägg: 2 859
|
Citat:
Ursprungligen postat av ttoobbee
Det har jag på önskelistan till jul  Jag räknade ut vad jag handlat mat för sen den 25te och det låg på 2400 kr och då är det inte utemat etc utan mat till hemmet.. Men jag ska absolut börja laga mer själv om det är billigare tack för tipsen!
|
Du kan halvera det om du äter mycket pasta, ICAs köttbullar för under 30 kr/kg, ägg, proteinpulver, krossade tomater osv.
Jag lyckas äta för under tusenlappen ibland när jag snålar som mest och då äter jag ändå kanske 3500-4000 kcal per dag utan vidare. Tar man mycket av energin från billiga kolhydratskällor (innehåller dessutom skapliga mängder protein) så lever man riktigt billigt.
|
|
|
2012-11-16, 16:29
|
#12
|
Registered User
Reg.datum: Jan 2011
Inlägg: 201
|
Citat:
Ursprungligen postat av begt
Du kan halvera det om du äter mycket pasta, ICAs köttbullar för under 30 kr/kg, ägg, proteinpulver, krossade tomater osv.
Jag lyckas äta för under tusenlappen ibland när jag snålar som mest och då äter jag ändå kanske 3500-4000 kcal per dag utan vidare. Tar man mycket av energin från billiga kolhydratskällor (innehåller dessutom skapliga mängder protein) så lever man riktigt billigt.
|
Får bli en påse whey nu den 25te men jag tycker det är dyrt som fan med tillskotten haha. Det är imponerande måste jag säga !
|
|
|
2012-11-16, 21:14
|
#13
|
Registered User
Reg.datum: Jun 2011
Inlägg: 2 859
|
Citat:
Ursprungligen postat av ttoobbee
Får bli en påse whey nu den 25te men jag tycker det är dyrt som fan med tillskotten haha. Det är imponerande måste jag säga !
|
Det är inte alls dyrt om du räknar på protein per krona (ppk)- det enda relevanta måttet :p Krävs en stor mängd kött för att ens komma i närheten av samma mängd protein.
http://proteinperkrona.se/
|
|
|
2012-11-16, 21:40
|
#14
|
Nallemoderator
Reg.datum: Feb 2002
Ort: Linköping
Inlägg: 36 676
|
Citat:
Ursprungligen postat av begt
Det är inte alls dyrt om du räknar på protein per krona (ppk)- det enda relevanta måttet :p Krävs en stor mängd kött för att ens komma i närheten av samma mängd protein.
http://proteinperkrona.se/
|
Jo proteinpulver är dyrt och räknar man bara protein när man sätter ihop billig mat så gör man något fel.
__________________
"The myth that women should not lift heavy is advanced only by women who fear effort and men who fear women." Eric Midkiff från misc.fitness.weights
"Your physiology doesn't care what your philosophy is"
|
|
|
2012-11-16, 21:45
|
#15
|
Registered User
Reg.datum: Jun 2011
Inlägg: 2 859
|
Citat:
Ursprungligen postat av z_bumbi
Jo proteinpulver är dyrt och räknar man bara protein när man sätter ihop billig mat så gör man något fel.
|
Nej, Whey FX är inte dyrt för att vara högvärdigt protein, som du kan se i den länken jag gav.
Insåg du inte skämtet i det jag sa om att "protein är det enda som räknas"? Naturligtvis ska man inte tolka det bokstavligt. Jag rekommenderar ingen att leva enbart på äggvita direkt.
|
|
|
Regler för att posta
|
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg
HTML-kod är av
|
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 16:10.
|
    
|