Hur skulle ni lägga upp en kost där man ej får överskrida ca 1700 kcal och den skall vara så billig som möjlig. Men endå få med ca 180-200g protein och ca 90-100g fett.
Inspiriera mig!
(Visst jag kan göra eget matschema, absolut. Men har mest problem med att få fett kvoten fylld)
Om det inte spelar någon egentlig roll vilken typ av fett så köp det du tycker är gott, det enklaste och billigaste jag kommer på rakt av är Bacon och nötter typ Euroshopper
Om det inte spelar någon egentlig roll vilken typ av fett så köp det du tycker är gott, det enklaste och billigaste jag kommer på rakt av är Bacon och nötter typ Euroshopper
Du vet att du kan gå under 1g fett per kg kroppsvikt? Det är inget måste.
Ska du få 80-90g fett och 180-200g protein kommer du nog få svårt att komma under 1700 kcal.
Jo det är ju klart. Men ville bara få lite inspiration från er, och hjälp med att få in lite mera fett i kosten! Men det är som om ägg, blandfärs och nötter skall fixa biffen?
en rätt som jag ser som ganska billig, inte för mkt kcal och ganska bra med proteiner och lagom fett.(har inte kollat exakt men ändå :P )
Jag brukar steka blandfärs i lite matolja(eller smör om man vill) , blanda det med morötter gröna ärtor och sen lite pasta till det.
Ägg och nötter är bra och ganska billigt att ha med i sin kost det med.