Planerar att inta 1-2 dl raps/olivolja per dag, är det nån som vet om det går att mixa oljan med en annan substans så att den blir drickbar? Har provat att shota men det brukar sluta i milda kräkreflexer
Hade samma problem som dig men jag provade och ta ett glas iskallt vatten (ett mindre glas halv fyllt) och sen bara fylla på med olja brukar köra 2-3 msk åt gången funkar kanon man blir bara lite fettig om läpparna. Och jag kör med raps olja mkt godare än oliv olja
Saken är att det kommer en sån här tråd varje vecka, om någon som "har provat allt" vad gäller viktuppgång, men som fortfarande äter lika lite som sin lillasyster. Det är inte bra på något plan över huvud taget att börja hinka i sig matolja för att få i sig (väldigt mycket) mer energi.
__________________
Leg. fysioterapeut.
Skribent på Styrkelabbet
Som redan sagt så finns det ju mycket mer normala och kulinariska alternativ än att shota olja. Du kan steka i olja och panera saker och låta paneringen suga upp oljan eller andra porösa livsmedel som potatis. Kolla lite i kokböckerna så skall du nog se att du kommer på grejer. Vi har också ett underforum som heter matlagning och recept, kolla där eller fråga.
Som flera har sagt, kör på nötter Gott och nyttigt. Dricka matolja? :P Försökte faktiskt det jag också en gång i tiden, var en mycket dum idé. Kräkreflexer och tårar i ögonen.