Citat:
Originally posted by BadlyDrawnboy
Hur lång tid efter träningen har man på sig att äta för att det ska göra så mycket nytta som möjligt.
En annan sak:
Pasta har en kollega som sa att Kungsörnens Snabbmakaroner inte var alls lika bra som annan pasta ur näringssynpunkt. Stämmer det?
|
90 minuter eller så. Men du skall
omedelbart efter träningen försöka se till att få dig snabba kolhydrater och snabbt protein. Därefter kan du ju stretcha, duscha, gå eller åka hem från gymmet, och äta ett normalt, rejält mål någon timme eller så senare.
Ur näringssynpunkt är snabbmakaronerna likvärdiga. Det är bara durumvete det är frågan om i bägge. Snabbmakaronerna har väl något högre GI, men det har inget med näringsvärdet att göra. Vetemjöl är inte speciellt fyllt med näringsämnen överhuvudtaget.