Citat:
|
Ursprungligen postat av Ame
Har du gjort provet? Det är inga ord man direkt använder sig av i vanliga fall. Hur ofta säger man "Regregera" egentligen (betyder "falla tillbaka till ett tidigare utvecklingsstadie", typ... ett psykologi ord)?
Det är ungefär samma klass på de andra orden. Visst, det är en viss allmänbildning i att kunna dessa ord, men om det verkligen är relevant för högskolestudier att kunna orden låter jag vara osagt...(Finns ju alltid ordböcker om man inte förtår ett ord...)
|
Har gjort det 2 gånger när jag gick i gymnasiet, fick 35 som sämst.

Nu har jag läst knappt fem år på högskolan och när man tittar på ordförståelsen så känner man igen så gott som samtliga.
För övrigt så anser jag inte att högskoleprovet är ett lämpligt intagningsförfarande till alla högskoleutbildningar...