Citat:
Ursprungligen postat av Flem
Ditt exempel ger dock ungefär 2100kcal vilket till ett ungefär är vad en inaktiv vuxen man i snitt förbrukar på en dag. Upplägg med långa fasteperioder är inte alls vanliga så jag ser inte hur du kan likna det vid en vanlig middag. Däremot håller jag med om att veganism är ineffektivt då det inte kommer ge samma resultat fysiskt och kognitivt eftersom en växtbaserad diet saknar en rad nyttiga näringsämnen.
|
Nja, jag sade "kan få i sig", inte "vanlig middag". Dvs lite tillspetsat för att belysa skillnaden vs vegansk mat. Inte alls omöjligt att äta så om man kör någon sorts periodisk fasta.
Men att få i sig samma näring som i mitt exempel via vegansk mat i en sittning, jag tror det blir väldigt svårt om inte omöjligt.