|
Som The RobRoy säger så måste du hitta den medicin som fungerar för dig. Det är lite som att leta rätt kondom, trail and error.
Själv brukar jag inte ha problem med ögonen men näsan blir som en kran. Så oftast räcker det med endast nässpray för min del och jag slipper tröttheten från tabletterna.
Om det är en pollen bomb ute så brukar jag köra ögondropparna men det händer 2-3 dagar per sommar och inte ens varje år.
För min del har jag alltid upplevt tröttheten från antihistaminer som minst lika drygt som själva allergin.
__________________
“If you are neutral in situations of injustice, you have chosen the side of the oppressor. If an elephant has its foot on the tail of a mouse, and you say that you are neutral, the mouse will not appreciate your neutrality.”
/ Desmond Tutu
Senast redigerad av Alexton den 2016-05-11 klockan 07:46.
|