Visa ett inlägg
Gammal 2015-09-07, 13:35   #11
The_RobRoy
Living the good life
 
The_RobRoys avatar
 
Reg.datum: Jul 2004
Ort: Hongkong
Inlägg: 1 788
Citat:
Ursprungligen postat av Slartibartfast Visa inlägg
Den är jämförbar med Stenströms, typ.

Dom absolut stryktåligaste skjortorna jag prövat är jack&Jones Premium och Selected. 30-40€ för såna. Jag har några som jag använt i 5+ år, som fortfarande är som nya. Däremot har dyrare skjortor gått upp i armhålan ganska snabbt.
Stryktålighet är ju en bit, känsla när den sitter på kroppen en annan och det viktigaste, hur sval skjortan känns.

Den heliga gralen är ju en tålig skjorta som håller i många år, känns bekväm mot huden och är riktigt sval. Man ska inte heller se igenom skjortan och när den hängs upp efter tvätt behöver den inte heller strykas då den är helt rynkfri.

Av alla skjortor jag provat över mina år, har jag en skjorta som är väldigt nära denna gral, den ser högst ordinär ut i ett blå/rut rutigt mönster, men det uppfyller i princip alla ovannämnda. Det är den enda skjortan i min garderob som inte behöver strykas. Och sen kostade den skräddarsydd 350kr i Bangkok.. ..galet bra.
__________________
Iron addict for life
The_RobRoy är inte uppkopplad   Svara med citat