Visa ett inlägg
Gammal 2011-08-29, 12:15   #14
z_bumbi
Nallemoderator
 
z_bumbis avatar
 
Reg.datum: Feb 2002
Ort: Linköping
Inlägg: 36 676
Om man ska starta så börja med att samla ihop ett gäng som är intresserade, börja träna ihop och sen tävla. Att tävla för en klubb på en annan ort första året innan man fått igång det hela är en väg att gå och de flesta klubbarna jag har stött på stödjer sådant. Att blanda in kommun och andra instanser innan men ens har en aning om man har ett underlag eller gjort sina första tävlingar är att iofs ambitiöst men vad har man att komma med?
- Jo det är så att jag är intresserad eller nja jag vet inte riktigt då jag aldrig har tävlat men jag skulle behöva en lokal/utrustning/bidrag och undrar vad ni kan bidra med.
vs
-Vi är en förening som har 5-6 aktiva som tävlar regelbundet (plus ev andra intresserade) och nu behöver vi en lokal/utrustning/bidrag och undrar vad ni kan bidra med.
__________________
"The myth that women should not lift heavy is advanced only by women who fear effort and men who fear women." Eric Midkiff från misc.fitness.weights

"Your physiology doesn't care what your philosophy is"
z_bumbi är inte uppkopplad   Svara med citat