Visa ett inlägg
Gammal 2011-05-15, 20:17   #6
vicarious
Proteinbarskonnässör
 
vicariouss avatar
 
Reg.datum: Nov 2008
Inlägg: 15 775
Citat:
Ursprungligen postat av lofito Visa inlägg
Jag skrev fel! Sorry, det är så jag kört under dessa veckor. Alltså, 4 styrkepass samt 2 löppass.
Endast 1-2 övningar per muskelgrupp? Är inte det för lite, och dessutom, lyckas jag träna alla delar inom en muskelgrupp på endast 1-2 övningar? Låter, enligt mig, för lite.
Det är inte för lite, inte om du verkligen ser till att:

1. Välja bra övningar som låter dig hantera mycket vikt
2. Ser till att prestera ditt yttersta i varje set och övning

Vidare, se det jag skriver nedan.

Citat:
Ursprungligen postat av lofito Visa inlägg
Och det där med att behålla musklerna med ett sådant upplägg, hur menar du? Känner att jag hela tiden ökar och inte går ett steg bakåt, så det är ett steg i rätt riktning känner jag. Men önskar få reda på hur du menade
Det jag menar är att vissa går ut för hårt med träningen när de börjar deffa. De ÖKAR träningsmängden när de MINSKAR mängden mat, vilket är ganska korkat. Om något borde man minska mängden träning när man minskar mängden mat.

Går man ut för hårt och tränar för mycket finns risken att man inte orkar prestera på topp när man väl tränar vilket gör att man tappar muskler.

4 styrkepass och 2 löppass är ju inte extremt mycket träning så det kan mycket väl gå hur bra som helst med ett sådant upplägg, det är svårt att säga.
__________________
Citat:
I'll see you in another life, brother.
vicarious är inte uppkopplad   Svara med citat