Ämne: Studentliv
Visa ett inlägg
Gammal 2009-09-18, 15:18   #7
Olegh
mjau
 
Oleghs avatar
 
Reg.datum: Feb 2009
Inlägg: 445
Citat:
Ursprungligen postat av fishmoose Visa inlägg
Är nyfiken om studentlivet. Jag funderar nämligen på att studera i Lund, och vill inte ha delat boende. Men jag undrar lite över det ekonomiska, klarar man sig på det studielån man får från CSN för att betala hyra, bredband, TV-avgiften m.m? Har hört att många försöker komma undan genom att typ inte betala TV-avgiften, men det är väl inte värt/bra att ta den risken?
Ja som du påpekar så är det mycket man tvingas till som student, bla. smita från tv-avgiften, planka när man åker buss och tåg, snatta mat på ica samt stjäla sina kurskamraters böcker (studentlitteratur är dyrt!).




Skämt åsido. CSN, lån och bidrag, täcker mina omkostnader fint trots att jag gladeligen betalar min tv-avgift. Men jag föreslår att du gör en budget så du får hum om hur mycket just du klarar av att betala i hyra.
Olegh är inte uppkopplad   Svara med citat