Citat:
Ursprungligen postat av Eddie Vedder
Att förlora vikt innebär att man väger mindre, vikt kan förloras både genom att tappa muskelmassa och fettmassa.
Och även idag är det mer eller mindre omöjligt att öka nämnvärt i muskelmassa under tiden man bantar. Den frågan undrar dom flesta har jag märkt, svaret är detsamma.
Så det är helt enkelt inget att hoppas på, däremot bör du förstås sikta mot att bibehålla så mycket muskelmassa du bara kan. 
|
Målet är ju såklart att tappa fett-% samtidigt som man bibehåller sin muskel-%. Detta leder ju till en viktminskning utan att för den skull tappa muskelmassa.
Jag har t.o.m. hört att det inte är ovanligt att man går upp omkring 10% muskelmassa under sin första deff, ifall man tränar hårt och alltid ser till att maxa protein och fett-intagen. Bara en myt då eller?