Citat:
Ursprungligen postat av BRÖÖÖÖD
Mmm, jag aksnke ska börja köra din variant i bänken. Problemet är bara att en kampsportare behöver ha så hög maxstyrka gämnfört med volymen. Därför tränar jag inte så. Men eftersom bröst ligger efter så kan det faktiskt vara en idea
|
Du kan inte öka volym ifall du inte ökar energintaget (kcal +). Vad jag menar är att jag fått det lättare att ta mig ifrån "platåerna" man stannar på i bänken med det här sättet. Plus att det är roligare än att ligga och tugga samma 5*5-metod vecka ut och in.
Sen har jag fått lite bättre volym med (ligger på plus-minu-noll i kcal), men den skillnaden är så marginell så det kan struntas helt i.
Ser du till att sköta stretchingen ordentligt så är det ingen konst att kombinera karate med mer muskelvolym, om man nu vill ha mer volym dvs.