Visa ett inlägg
Gammal 2006-03-31, 22:15   #69
Tolkia
Moralistmoderator
 
Tolkias avatar
 
Reg.datum: Aug 2003
Ort: Lycksele
Inlägg: 15 502
Citat:
Ursprungligen postat av Doctor Snuggles
Enligt vilka belägg är det skitsnack? Vad baserar du den åsikten på?
Bröst består av fett och bröstkörtelvävnad (basic skolbiologi). Hos en icke ammande kvinna är bröstkörtlarna mycket, mycket små; under graviditeten, när de blir aktiva växer de dock rejält. Man kan inte se på en kvinna hur bra hon kommer att vara på att producera mjölk i framtiden, eftersom det man ser inte är mjölkproducerande vävnad. Det enda man ser är om hon är av en kroppstyp som deponerar mycket fett på brösten. Om man pratar med läkare och barnmorskor (eller bara med kvinnor som fött barn) brukar det också snabbt komma fram att det finns kvinnor med små bröst som utan problem ammat en hel skock barn och kvinnor med meloner som fått flaskmata - och det omvända. Och att det inte går att gissa på förhand (det är möjligt att man kan ta en biopsi och på något sätt odla celler och testa deras delningskapacitet eller något, men det känns gaaaanska långt ifrån att kolla in tuttstorleken på tjejerna på stan).

Ang. höftbredden är det man ser hur brett utsidan på bäckenet är, respektive hur mycket fett som finns på höfter och rumpa. Hur stort "hålet" i bäckenet är på insidan syns inte, och det finns ingen direkt relation mellan höftbredd och "innervidd" (basic skolbiologi även här). Dessutom finns det en hel del andra faktorer som kan komplicera en förlossning, så inte ens ett jättehål garanterar lätta förlossningar och friska barn.

(tror du mig inte kan du ju alltid ringa på MVC och fråga).

Ang. vad tjejer tycker när det gäller vad som är den optimala storleken på penis lär det väl, som Trance och Wintersnowdrift påpekar finnas lika många åsikter om det som det finns om vad som är den optimala formen på näsa, händer, fötter osv. osv., och det lär inte finnas så många som låter en enda utseendedetalj avgöra. Eftersom Trance (enligt egen utsago) är gammal och bitter, Wintersnowdrift ett oskuldsfullt flickebarn och undertecknad en gammal nucka som (har vi ju fått veta) inte har fått tillräckligt mycket *** för att kunna uttala sig är det ju för all del möjligt att vi har fel.
Citat:
Ursprungligen postat av Jwzrd
... bara svar från någon som vågar dela med sig av tycke och smak snarare än någon som hobbyfilosoferar och leker med adjektiv för att skapa motsägelser.
Sòm det du bidragit med i tråden då, menar du?
Tolkia är inte uppkopplad   Svara med citat