Citat:
|
Ursprungligen postat av King Grub
Hade man avslutat den nya studien efter 40 veckor hade man inte funnit någon carcinogen effekt där heller, vilket också påpekas.
Ovan säger man ju dessutom "there is uncertainty whether the study possessed sufficient sensitivity to detect a carcinogenic effect. "
Jag "vill" inte heller att aspartam skall vara carcinogent, och jag är inte toxikolog nog att uttala mig tvärsäkert, men att helt ignorera en ny studie som visar på klara och otrevliga effekter, bara därför att man i äldre studier inte kunnat upptäcka några sådana, är kanske inte det klokaste.
|
Självklart inte, men låta oss hålla klart att den stora majoriteten av all forskning hittils har visat att aspartam är säkert i rekommenderade doser.