|
Betalning med mobilen
Funderade vidare på kontantbehov och betalning. Jag behöver synpunkter på följande system och tankar om varför det inte redan finns.
Förutsättningar:
Nästan alla mobiler är idag utrustade med antingen blåtand eller IR. Antag sedan att några av de stora operatörerna enas om en standard en sorts OCR-kod där information som tid, summa, mottagare etc. bakas in.
Då borde affärer kunna skaffa en utrustning för överföring av en sorts räkning till din mobil. Du mottar alltså ett meddelande från kassaapparaten, skickar detta vidare till din operatör om du godkänner det som står, summan dras från ditt saldo alternativt kommer på telefonräkning i slutet av perioden, och hamnar på mottagarens konto som är angivet i "koden". Om operatören i sin tur godkänner transaktionen så kommer ett meddelande till försäljningsstället och de kan släppa iväg dig med de varor du betalat.
Problem:
Det kräver antagligen en begränsning av beloppet. Kreditprövning sker redan då man tecknar abonnemang men den kanske måste utökas om beloppen ska höjas.
Tidsfördröjning kan bli ett problem men det ska egentligen inte behöva ta mer tid än vad det tar att skicka två SMS.
Enighet om standard. Men både GSM och WCDMA har uppkommit genom privata initiativ och förutom lite bråk om patentsökta rättigheter så har det funkat alldeles utomordentligt. 3GPP kanske vill globalisera systemet, det finns ju redan avancerade roamingavtal.
Nå, kan ni tänka er detta system? Varför? Varför inte?
__________________
Citat:
|
adam400m kommer aldrig bli en ny Zyzz
|
|