24 Oktober (ÖAK)
Knäböj utan bälte: (uppvärmning)
100x5
130x3
Knäböj med bälte:
150x3
157.5x3 PB
150x3
Böjen kändes bra, sista repetitionen på 157.5 var dock gristung.
Bänkpress: (uppvärmning)
100x5
120x2
Nu var det dags att pröva lyfta med bänktröja för första gången, efter en jävla massa slit så fick vi tillsist på mig tröjan. Tröjan jag använde mig av var en helt ny Inzer Rage.
Bänkpress med tröja och bälte:
120x1
120x1
120x3
140x3
160x1 PB
Dom första lyften på 120 var extremt jobbiga, visste inte riktigt hur jag skulle hantera tröjan. Fick verkligen kämpa för att få ner skiten till bröstet. När jag lastade på 140 gick allt mycket lättare, men hade fortfarande problem med att få ner vikten mot bröstet på ett kontrollerat sätt. 160 var inte särskilt tugnt, mycket lättare med lite mer vikt på stången

Ska köra med tröja igen nu på fredag. Kommer nog ta ett par pass innan jag fått kläm på hur man egentligen ska göra, och eftersom tröjan är helt ny så ska det visst ta ett tag innan man "kört in" den.
Fick även ett par goa märken
Längtar redan till fredag