Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum

Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum (https://www.kolozzeum.com/forum/index.php)
-   Allmänt Forum (https://www.kolozzeum.com/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Utomjordingar och deras ev. besök? (https://www.kolozzeum.com/forum/showthread.php?t=91933)

Ganymedes 2007-03-31 12:16

Utomjordingar och deras ev. besök?
 
Tror du på utomjordiskt liv? Har de besökt oss? Och hur förklarar du nedanstående bilder? Bevis eller kanske bara gudabilder?

Bilderna är bland de äldsta grottmålningar man hittat, och är daterade till ca 40.000 år gamla. De återfinns i Australien och är väldigt intressanta, oavsett vilket "läger" man tillhör:

http://www.ufoarea.com/pictures/wandjina_07.jpg

http://www.ufoarea.com/pictures/wandjina_11.jpg


Här är den nepalenska Lolladoff-plattan, från 7000 fKr (var tvungen att googla, så ja, årtalet stämmer) :
http://www.crystalinks.com/lolladoffplate.jpg

Avbildningar som är ett par tusen år gamla, från sydvästra Amerika. Två objekt kolliderade högt på himmelen och det ena föll ner. Enligt deras sägen. Minns tyvärr inte vilken indianstam det var, och det stod inte sajten jag hittade bilden heller.

http://www.crystalinks.com/ufoindians.jpg

Diskutera på! :)

raQblad 2007-03-31 12:19

Nu är det definitivt bevisat att rymdisarna varit här.

Intressant, men de där grottmålningarna säger ju egentligen ingenting.

Dnepr 2007-03-31 12:20

Vad fan - nu tror jag med på aliens :-(

Ganymedes 2007-03-31 12:24

Kanske inte passar in helt här... Men antikytera-föremålet är intressant också. Vart kom den kunskapen ifrån? Dykare hittade den någon gång i början av 1900-talet, i ett gammalt vrak. En klump av brons som innehåll komplicerade kugghjul, som inte uppfanns (oss veterligen) förrän i slutet av 1500-talet... Föremålet är daterat till år 80 fKr! En röntgenbild av föremålet, som ännu inte gått att förklara!

http://ancientx.com/images/antikythera_lg.jpg

Ganymedes 2007-03-31 12:26

Ett över 1000 år gammalt guldföremål från Sydamerika. Ganska likt något vi använder när vi reser idag, inte sant? Men det kan ju var slump också, så klart.

http://www.world-mysteries.com/sar_7gpl2.jpg

Ganymedes 2007-03-31 12:31

Finns referenser i mer nutida konst också. Det behöver inte vara varken mer eller mindre sannskildringar pga ålder... Intressant?

Titta noga längst upp i vänster hörn.
Tavlan heter "The Annunciation" och målades av Carlo Crivelli år 1486.
http://dudeman.net/siriusly/ufo/art/annunciation.jpg

Einar 2007-03-31 12:33

Jag skulle gärna sett alternativet: Jag tror på intelligent liv i universum men ej att vi haft något besök från andra planeter.

Englund 2007-03-31 12:35

Jag tror helt klart att det mycket möjligt kan funnits/finnas liv i universum, om så än inte i våran "bubbla" (universum) så att säga. Men jag tror absolut inte att vi har haft besök av utomjordingar!

Ganymedes 2007-03-31 12:35

Citat:

Ursprungligen postat av Einar (Inlägg 2196910)
Jag skulle gärna sett alternativet: Jag tror på intelligent liv i universum men ej att vi haft något besök från andra planeter.

Ja, fan, jag skrev ihop det på alt 2. Fast den går ju med lite vilja tolka som att det finns intelligent liv som inte besökt oss.

Englund 2007-03-31 12:38

Jag blir orolig när jag ser statistiken. Om nu utomjordingar besökt jorden så skulle vi faktiskt sett deras rymdskepp påväg bort från jorden just nu. Dvs. om dom inte kommit på ett sätt att använda sig av så kallade "worm holes" (som för övrigt också endast är en teori än så länge). Sedan kan man ju gå in och diskutera olika dimensioner i och med strängteorin, men då blir det bara ännu mer teorier ;)..

Ganymedes 2007-03-31 12:41

Citat:

Ursprungligen postat av Englund (Inlägg 2196918)
Jag blir orolig när jag ser statistiken. Om nu utomjordingar besökt jorden så skulle vi faktiskt sett deras rymdskepp påväg bort från jorden just nu. Dvs. om dom inte kommit på ett sätt att använda sig av så kallade "worm holes" (som för övrigt också endast är en teori än så länge). Sedan kan man ju gå in och diskutera olika dimensioner i och med strängteorin, men då blir det bara ännu mer teorier ;)..

Einstein-Rosen bryggor är inressanta. :thumbup: Men när det gäller vår möjlighet att se dem på väg bort från jorden just nu, ja då måste vi verkligen veta EXAKT vart de befinner sig. Och om du frågar någon som jobbar på SETI varför de inte lyssnat av hela himlen än och antyder att de är lata, så får du nog en lektion i hur det ligger till. ;)

Angel 2007-03-31 12:42

Varför inte egentligen?

aliquis 2007-03-31 12:44

Smart att klumpa ihop "Det finns men inte i intelligent form/vi har inte haft besök"?

Skulle ju vara så jävla unikt om livet bara har uppståt här med tanke på att det nu finns runt 100 miljarder stjärnor i vår galax och ungefär lika många galaxer...

Mao runt sisådär 10000000000000000000000 stjärnor, varför skulle liv bara ha utvecklats runt vår?

Jag tvivlar på att någon har åkt hit dock eftersom det är långt att åka.

Bite 2007-03-31 12:44

Fantasieggande saker det här *drool*

Youtube är förresten fullt av mer eller mindre underhållande dokumentärer om ämnet.

Englund 2007-03-31 12:46

Citat:

Ursprungligen postat av aliquis (Inlägg 2196923)
varför skulle liv bara ha utvecklats runt vår?

Kanske för att Tellus är unik, samma sak med vårat solsystem.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 08:10.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)