![]() |
banan efter träning
Hej
jag tränar 5 gånger i veckan och brukar äta en banan direkt efter tränings passen som ligger på runt 60-80 minuter. tränar på ganska hög nivå och undrar om banan är bra? 3 bananer kanske |
banan är mycket bra i ett vidare perspektiv än bara snabba kolhydrater. En banan räcker direkt efter passet om det är styrketräning du tränar, om du vill ha mera kolhydrater direkt så är malto eller druvsocker mera "optimalt".
|
Kombinera gärna med någon proteinkälla
|
det beror helt på vilken sorts träning du utövars. ifall det är cardio så skulle jag starkt rekomendera banan både under och efter passet. när det är styrketräning så passar det bättre med druvsocker eller malto eftersom det höjer insulinet. du kan även lägga till något proteinrikt för att påskynda uppbygdnaden och återhämtningen. det är även bra att du tänker på att äta riktig mat innom en timme både efter styrketräning och konditionsträning.
|
Banan är mycket bättre än ingenting, men det finns mycket bättre alternativ. Helst en (snabb) kolhydratkälla utan fruktos samt någon form av protein till det.
|
Citat:
2. Banan kan man ta efter konditionspass men efter styrketräning är det ganska meningslöst. 3. Fruktosen ifrån bananen lagras i leverglykogenen som bara används som energi i konditionsträning. Alltså behövs det inte en påfyllning i leverglykogenen efter ett styrketräningspass. När det gäller styrketräning är det muskelglykogenen som används. Iaf vad jag har läst :) btw; ta riskakor ist.. Eller carbo flex om du vill använda kosttillskott |
Citat:
|
Citat:
|
Citat:
|
Citat:
|
Citat:
|
Citat:
|
Citat:
Citat:
|
Citat:
Citat:
Notera att jag itne tycker att det är dåligt med frukt, jag tycker bara att det finns mycket bättre alternativ efter träning. |
Citat:
Citat:
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 13:10. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)