![]() |
Kan man med träning sänka sitt kolestrol ?
Jadu, topic är frågan. Vet inte helt till 100% vad kolestrol är nämligen, om jag inte skulle träna skulle jag söka på det nu men får göra det senare. Om ni har några bra länkar med information är jag tacksam.
Tack på förhand. |
Citat:
|
Det stavas kolestErol.
Men det är väl allmänt känt (?) att man kan sänka det med träning. |
Framför allt är det "det goda" kolesterolet (HDL-C) som förbättras av träning och triglyceriderna som minskar. Effekten på det toala kolesterolet och LDL-C förefaller mer osäker.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/q...=pubmed_docsum http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/q...=pubmed_docsum http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/q...=pubmed_docsum |
Citat:
|
konditions idrott bränner bort dåligt fett mellan organen jaa.
Och borde därav sänka blodfettet elelr va det nu är. vet dock inte hur det är med styrketräning. Får nån annan svara på. |
Det är fel att bara prata om att sänka kolesterolet. Ens kolesterolnivåer i blodet bör förekomma i en gynnsam kvot bundet till lipoproteinerna LDL och HDL.
Dom kallas ofta för "Det onda kolesterolet" (LDL) respektive "Det goda kolesterolet" (HDL), men det är alltså två olika sorter lipoproteiner med olika densitet. Olika mängder protein, olika mängder kolesterol och olika mängder triglycerider är bundna till dessa lipoproteiner och de har även olika egenskaper och funktioner. Det finns även VLDL, LPL och kylomikroner (vilka även transportera fettlösliga vitaminer). Samtliga dessa har sina egenskaper och livsviktiga funktioner men kan förekomma i olika grad i våra kärl. Dessa förhållanden kan vara mer eller mindre gynnsamma ur hälsosynpunkt. Faktorer som påverkar negativt är t.ex. ogynnsam hereditet, långvarig stress, rökning, fysisk inaktivitet och dåliga kostvanor. |
Citat:
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 22:38. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)