Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum

Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum (https://www.kolozzeum.com/forum/index.php)
-   Allmänt Forum (https://www.kolozzeum.com/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Undersökning: Diameter på Smith-Stång (https://www.kolozzeum.com/forum/showthread.php?t=245844)

Simponi 2023-01-22 02:28

Undersökning: Diameter på Smith-Stång
 
Hej allesammans!

Jag kan inleda med att jag själv är en person som gillar att träna, främst power lifting med mycket basövningar. I min träning så har jag ibland försökt tänka till och se om det finns saker man kan förbättra osv.

Vill inte gå in på för mycket detaljer. Skulle verkligen uppskatta om ni som läser detta har möjlighet att skriva en rad om Smith maskinen på erat gym. Vad är egentligen ”standard” på svenska gym idag? Och även utomlands? Om någon har varit iväg och märkt någon skillnad.

På mitt gym så är det en standard stång på 28mm och jag blev chockad när jag tränat med kompisar och ser stängerna på deras Smith maskiner. Deras mäter oftast 35.5mm ( Eleiko ) nordic och sats har dessa funnits på.

Personligen tycker jag den smalare varianten är skönare.

Tackar så jätte mycket i förväg för eventuella svar!

Vänligen.

Chorizo 2023-01-22 17:26

Det finns nog ingen standard när de gäller smithstänger. Jag tycker ofta de är för tjocka, alltså tjockare än t ex en styrkelyftstång.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 14:56.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)