![]() |
Behålla muskelmassan
Om man inte tappar i styrka under deffen, kan man då vara
säker på att man inte har förlorat någon muskelmassa? |
Nej.
|
Om det går riktigt illa under en deff, hur mycket av viktminskningen skulle då kunna vara muskler? "Worst-case-scenario" alltså ;)
|
Helt omöjligt att svara på.
Tappar du muskelmassa gör du fel, helt enkelt. Det skall inte behöva ske, åtminstone inte förrän man börjar närma sig tävlingsform. |
Okey, så om man gör hyfsat rätt så bör man inte tappa något massa att bry sig om alltså?
(Hyfsat bra = Minus 500 till 1000 kcal/dygn, lite tung styrketräning, promenader, nyttig mat med tillräckligt fett, protein och långsamma kolhydrater) |
Hur viktiga är egentligen dessa proteiner i deffen? Om jag någon dag skulle kanske bara få i mig 80-100 om jag väger 80, och låt oss säga inte äter på 14 timmar för jag glömmer mitt kvällsmål. Hur illa kan det vara om man har bf på kanske 15%?
|
Citat:
|
Jag tar en fråga här inne så jag slipper skapa en ny thread.
Jag har läst att man när man springer mycket förlorar muskelmassa. Men borde det inte försvinna muskelmassa på samma sätt som när man tränar på gymmet? Musklerna bryts ju ner när man tränar menar jag ju, byggs det inte upp igen om man springer, eller hur fungerar det egentligen. |
Men alltså.. tänk själva!! Det går ju fan inte att svara på! Ska han skriva -"Ni tappar 0.3 runt armarna och 1 cm på benen om du inte äter på 14 timmar" ?
|
Citat:
|
Tja drar du ett marathon då och då lär du ju inte bli brutalt stor och stark samtidigt iofs.
Dock inte samma sak soma tt "förlora muskler". |
Citat:
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 16:30. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)