Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum

Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum (https://www.kolozzeum.com/forum/index.php)
-   Allmänt Forum (https://www.kolozzeum.com/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Varför blir folk så provocerade över att man deffar? (https://www.kolozzeum.com/forum/showthread.php?t=235263)

Ribban 2018-04-13 09:17

Varför blir folk så provocerade över att man deffar?
 
Jag håller på deffa. Jag gillar att äta kvarg till lunch eftersom det så ger mig utrymme att äta en större middag tillsammans med familjen.

När jag äter lunch på jobbet går det inte en enda dag utan att någon ska kommentera att jag äter kvarg. I början försökte jag vara seriös och förklara att min mage mår bra av det och att det är ett proteinrikt livsmedel samt att det ger mig möjlighet att få äta mig mätt en gång per dag till middag. Men när det inträffar 30e dagen i rad orkar jag inte längre. Det har dessutom börjat spridas, när någon kollega från en annan avdelning var förbi visste han redan om det för att någon berättat. Så jävla kontroversiellt är det väl inte att äta en yoghurt till lunch?

Det kom även fram att jag väger mig varje morgon. Jag förklarade att det tar ungefär 5 sekunder av mitt liv och att jag gillar att få ett snitt på vikten eftersom vikten fluktuerar så mycket varje dag. Följdfrågan jag fick var ifall jag fått anorexia.

Sen kommer även snacket om att hjärnan behöver 900 kalorier per dag för att fungera bla bla.

Jag kommer att börja äta lunch senare för att slippa detta surr. Jag vill inte säga till på skarpen för jag har inte tänkt visa mig irriterad på detta patetiska beteende som mest är tragiskt.

Händer detta någon annan?

Bob90 2018-04-13 09:24

Jag fick skit när jag hela tiden "åt för mycket" och höll på att bli lynchad när jag åt pizza 4 dagar samma vecka.

Det går inte att vinna i lunchrummet :p

Gymmis 2018-04-13 09:26

Det är nog en väldigt vanlig reaktion.

Vet inte hur många gånger jag varit med om att folk blir provocerade för att jag tackar nej till fikabröd, tårta etc.

Crohnsfitswe 2018-04-13 09:26

Jag får det åt andra hållet. Tarmsjukdom, allmänt hög förbränning och 2meter+ gör att jag äter rätt mkt 5000kcal+. Men det är väl så att "vanligt" folk inte förstår sig på det vi håller på med och därav skillnaden på resultat när svensson tränar en gång i veckan och känner sig duktig med nån promenad ibland.

King Grub 2018-04-13 09:32

Svara "därför att jag inte vill få en kropp som din" när någon frågar varför, så slipper du prata med den personen därefter.

Diomedea exulans 2018-04-13 09:37

"Den spik som sticker upp kommer bli nerslagen" - japanskt ordspråk.

svenbanan 2018-04-13 09:42

Citat:

Ursprungligen postat av King Grub (Inlägg 7922635)
Svara "därför att jag inte vill få en kropp som din" när någon frågar varför, så slipper du prata med den personen därefter.

Hahah! :laugh:

delta_mats 2018-04-13 10:20

Citat:

Ursprungligen postat av King Grub (Inlägg 7922635)
Svara "därför att jag inte vill få en kropp som din" när någon frågar varför, så slipper du prata med den personen därefter.

Hahaha!

ceejay 2018-04-13 10:27

King grub svarade bra. Folk är smalfeta, otränade och okunniga.

Bjorneman 2018-04-13 10:30

Typisk reaktion från slöa, lönnfeta Svensson.

Mental 2018-04-13 10:33

"Varför äter du xxx?"
"Det ska du skita i"
"Nu tycker jag du är otrevlig"
"Nej, men jag kan bli"

Följande utspelade sig på ett lunchrum i Torsby, så pass länge sedan att det är preskriberat. :D

Illustrerade mannen 2018-04-13 10:40

Har ofta liknande bekymmer. Jag äter endast middag, varje dag. Inget under dagen - ingen frukost, ingen lunch, inget mellanmål, inget fredagsfika - inget! Bara vatten och kaffe (och naturligtvis snus!).
När jag kom ny till jobbet berättade jag en del om mig själv för personalgruppen hyfsat utförligt. (Jag är chef här.) Bl a berättade jag om mina matvanor. Trots det kommer det frågor/kommentarer nästan varje vecka om mitt ätande (eller snarare bristen på ätande). Kanske ska börja med King Grubs tips...

Gjorde något liknande igår faktiskt. Delar av familjen kom hem på eftermiddagen och tjoade över att de köpt så god limpa. De tyckte jag skulle äta också eftersom den ju var så god. Jag svarade att de kunde äta sin limpa själva så de fortsätter vara fluffiga och goa... Frun och de två tonårstjejerna blev inte så väldigt överlyckliga... :)

r1kkie 2018-04-13 10:42

Citat:

Ursprungligen postat av King Grub (Inlägg 7922635)
Svara "därför att jag inte vill få en kropp som din" när någon frågar varför, så slipper du prata med den personen därefter.

Tänkte precis skriva något liknande innan jag såg denna kommentar.

"Man slipper ju typregga sig hos transportstyrelsen i alla fall, du går som lastbil där va?"

*popcorn*

G.W 2018-04-13 10:43

I fikarum för cirka 10 år sedan.

"Varför äter du kvarg, det bakar man ju med"
"Käften, frågar du igen dödar jag dig"
"Okej, då fråga jag inte mer eftersom jag inte vill dö"
"Bra, då är vi överens"
*fortsatte äta min kvarg*

Mental 2018-04-13 10:43

Citat:

Ursprungligen postat av r1kkie (Inlägg 7922663)
Tänkte precis skriva något liknande innan jag såg denna kommentar.

"Man slipper ju typregga sig hos transportstyrelsen i alla fall, du går som lastbil där va?"

*popcorn*

"Har du tappat skylten?"
"Eh va?"
*Lämnar över https://hyltebruksskylt.se/index.php...product_id=461 *


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 04:21.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)