Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum

Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum (https://www.kolozzeum.com/forum/index.php)
-   Diet, Deff & Fettminskning (https://www.kolozzeum.com/forum/forumdisplay.php?f=17)
-   -   Hur mycket kan 3 dagars frossa förstöra? (https://www.kolozzeum.com/forum/showthread.php?t=220771)

Deanmartin 2015-05-04 07:36

Hur mycket kan 3 dagars frossa förstöra?
 
Kört en lång deff och släppte rejält på tyglarna nu över valborgslovet. På deffen drog jag i mig 1600kcal (balans på 2100kcal) medan jag varje i tre dagar nu låg närmare 4000kcal per dag. Räknar man lite snabbt så snackar vi om ungefär 6000kcal över min balans, så nästan ett kg i fett. Låter det logiskt att räkna på det sättet?

Har gått upp 5kg sen i fredags och ser rejält mycket tjockare ut. Mycket är säkert vatten och annat, men det tär lite ändå att det ska bli så stora skillnader för att man frossar några få dagar.

Överäter mina kompisar så märks det inte. Överäter jag så blir jag ett tjockt monster med världens ballongmage ;(

Ghettospelarn 2015-05-04 07:46

Har deffat ett sen i början av mars ungefär, i mitten av april hade jag en vecka med kraftigt översättande nästan varje dag samt drack endel alkohol.. La också på mig ungefär 5-6 kg och såg rejält svullen ut och kände mig mer oattraktiv än jag gjort på länge.. Tog en vecka ungefär o komma ner tillbaka när jag började äta bra igen.. Fortsätt bara din deff, haka inte upp dig på dehär, shit happens, inget o höra nått åt nu iaf. Och försök att inte överkompensera (iaf inte i någon större utsträckning ;) )

vicarious 2015-05-04 08:17

Citat:

Ursprungligen postat av Deanmartin (Inlägg 7337740)
Räknar man lite snabbt så snackar vi om ungefär 6000kcal över min balans, så nästan ett kg i fett. Låter det logiskt att räkna på det sättet?

Nej. Allt från ett överskott blir inte nödvändigtvis fett.

Deanmartin 2015-05-04 08:42

Citat:

Ursprungligen postat av Ghettospelarn (Inlägg 7337746)
Har deffat ett sen i början av mars ungefär, i mitten av april hade jag en vecka med kraftigt översättande nästan varje dag samt drack endel alkohol.. La också på mig ungefär 5-6 kg och såg rejält svullen ut och kände mig mer oattraktiv än jag gjort på länge.. Tog en vecka ungefär o komma ner tillbaka när jag började äta bra igen.. Fortsätt bara din deff, haka inte upp dig på dehär, shit happens, inget o höra nått åt nu iaf. Och försök att inte överkompensera (iaf inte i någon större utsträckning ;) )

Ah vad bra, det jag behövde läsa ;) Nej tänkte bara kompensera lite genom att hålla mig ifrån kolisarna denna vecka, så kanske vattenvikten släpper snabbare.

Citat:

Ursprungligen postat av vicarious (Inlägg 7337754)
Nej. Allt från ett överskott blir inte nödvändigtvis fett.

Ah, det var ju skönt att veta. Får hålla tummarna då.

Finner det dock udda att vissa, speciellt jag, kan påverkas så mycket av någon dags frossa. Denna gång flera dagars frossa förvisso, men även en endaste dag utgör en stor skillnad både visuellt och viktmässigt. Jag binder uppenbarligen vätska väldigt bra samtidigt som magen blir uppsvälld. Är det vanligt? Skulle gärna vilja motverka det på något sätt.

Deanmartin 2015-05-04 09:57

Måste tillägga att jag äter 70% av dagens intag i ett större mål per dag (middag), lite åt periodisk fasta-stilen, kan det vara något som bidrar till att jag sväller betydligt mer?

delta_mats 2015-05-04 10:48

Du sväller betydligt mer eftersom du legat på underskott. Men ja, att sula i sig runt 1000kcal över balans några dagar i rad kan nog göra vem som helst svullen.

jespauro 2015-05-04 10:51

Var samma sak för mig efter en veckas sjukdom(influensa) Såg ut som en svullen gris efter en veckas " ät vad du vill du är sjuk " tänkande.
Tog ungefär 5-7 dagar tills jag var tillbaka där jag var innan sjukveckan. Så låt tiden ta ut sin rätt så ska du se att du är tillbaka snart!

JamesD 2015-05-04 11:41

Haha, samma hände mig över den här långhelgen. Ätit upp mig 4kg och ser ut som ett enda helvete. Känns riktigt piss men hoppas på att det mesta släpper inom några dagar.

yia 2015-05-05 16:24

Ja, man sväller alltid upp om man äter det minsta normalt en bit in i en deff, och vikten stiger långt över vad kaloriintaget medger. Det är åtminstone min erfarenhet. Det är förmodligen vätska som kroppen dumpat på underskott, och möjligen även att om man överäter så tenderar det att kanske inte vara det allra nyttigaste och salt binder väl ännu mer vätska.

Men det är lite intressant att diskutera om det här är ens "riktiga" vikt. Alltså att så fort du slutar deffen och äter något mer normalt så kommer du packa på nåt kilo eller två och det snarare än slutvikten är ens riktiga nerdeffade vikt med normala vätskenivåer o.s.v.

Rawrx 2015-05-05 20:56

Svulldagar brukar för mig resultera i några kilos extra på morgoninvägningarna. Sedan vid återgång till underskott brukar denna nya vikt försvinna med 0,5-1,0 kg per dag.

Men vikten är ju på kort sikt som ett lotteri ändå. Jag brukar försöka låta bli att dra några större växlar på viktutvecklingen förrän i alla fall en vecka i efterhand. Fast jag vet ju hur kämpigt det kan kännas, haha.

sotala 2015-05-07 18:46

1 bifogad(e) fil(er)
Bifogad fil 110776 nu bet jag inte hurpass mkt jag bidrar med denna bilden men om du tittar så ser du först och främst "1v" markeringar. Dessa är då jag haft viloveckor och ätit fritt/svullat lite för att återhämta kraft och motivation.
Jag går till synes upp ex 3.5 kg väldigt snabbt första "veckan" men som tidogare nämnt så är det för att kroppen samlar på sig massor med vatten. Att ibland äta mkt emellanåt är bra förvrigt för att återställa hormonnivåer och allt sådant.

Vidare så ser du även att oavsett ifall jag haft dessa ätarperioder så är viktnedgången relatovt konstant om man gör en trendlinje.

Summa summarum: det påverkar völ inte så himla mkt om du inte svullat i dig flera tusentals kcal utöver din basala nivå varenda dag. Förmodligen gjorde det dig bara gott :)

barrf 2015-05-07 21:08

Citat:

Ursprungligen postat av sotala (Inlägg 7340706)
text

Snyggt! Även om man "vet om detta" är det alltid schysst med exempel från verkligheten :) Man kan ju bli lite deppig som sagt när vikten ökar av lite överätning då och då, men trenden ska ju fortsätta åt rätt håll om man sköter deffen rätt.

Fatslim 2015-05-07 22:55

Alltså en gång varje vecka, ofta på lördagar (efter ett styrkepass) har jag såkallad "ätardag" där jag ofta trycker i mig en hel kladdkaka plus ett 2l glasspaket och grädde till. Utöver denna äter jag typ en del köttfärs och proteindrycker för att få i mig tillräckligt med protein den dagen.

Jag vet inte hur många kcal kladdkaka+glass+grädde är, men det är nog väldigt mycket.

Direkt efter denna dag kan jag gå upp något kilo, men sen efter 6 dagars underskott igen så har jag ändå gått ner 0.5kg totalt sett sedan förra veckan. Så jag tror inte enstaka dagars överätning gör så mycket i det stora hela om man flera dagar legat på energiminus.

Emmapemma 2015-05-08 13:47

Om jag får kapa tråden lite, hur mycket förstör ett enda fusktillfälle på en period om 2 veckor? Låt säga att man äter clean 13 dagar, den 14:e äter man en bit äppelpaj när man fikar.

Vad för åverkan har det på dieten som helhet?

Maxxad 2015-05-08 13:51

Rimligtvis minimal i det fall du anger, slår du ut överskottet för den biten äppelpaj på de 14 dagarna så är det väldigt lite kalorier/dag extra. (förutsätter normal bit äppelpaj^^)


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 03:39.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)