![]() |
Matvanor kopplat till styrke/cardio träning!
Tjenare!
Jag är en ung grabb på 15 bast som har styrke/cardio tränat nu i lite över 9 månader. Men mina föräldrar anser att jag äter för tok för konstigt med tanke på all den träning jag lägger ner på mig själv så jag tänkte skriva ner här hur en vanlig vecka skulle se ut för mig med träning/mat! Först lite om mig själv: Är ~178cm lång, 15år och har en morgonvikt på ~53.5kg. Jag tränar 6 dagar i veckan där det blir 80min styrka och 30min spinning på varje pass! Lördagarna är den dagen jag vilar! Har även 2 idrottslektioner i skolan varje vecka. Ibland hänger jag även på morsan för att gå en liten powerwalkrunda på 30min. Matvanor Mån-Fre Frukost: 1dl gröntnyckelhåls müsli, russin, 1tsk linfrö, kanel och 0.4% fett laktosfri naturell yoghurt. Även en kopp starkt kaffe! Lunch: Sallad med diverse protein tilläg t.e.x kycklingfilé. Efter träning: 1 nektarin Middag: Brukar alltid bli antligen bulgur eller grönsaker med antligen lax eller kycklingfilé. Matvanor Lör-Sön Frukost: Är samma bara det att på lördagen är det lätt att blir lite mer müsli än vanligt. Lunch: Havregrynsgröt, 1tsk linfrö och kanel. Efter träning (söndag): 1 nektarin Middag: Samma här som på vardagen. Kom gärna med kritik och tips på hur jag ska förbättra min kost :d Tack för mig. |
Äter du inte tillsammans med dina föräldrar?
|
Mer kolhydrater!
|
Det här låter rätt ätstört. Du väger 53 kg på 178 cm, vilket gör dig underviktig. Du bör alltså äta mer för att få upp vikten inom normalspannet.
Skippa nektarinen efter träning och ät något mer där; t ex en halv liter naturell yoghurt (som du redan äter till frukost). Ät 3 dl musli på morgonen. Kolhydrater till lunchen i skolan. I nuläget har du en väldigt hög träningsdos men äter som en sparv, vilket är helt galet. |
Lyssna på dina föräldrar.
|
Håller med, du äter mindre än mig och jag kämpar ändå med min undervikt, 48kg ,170cm lång, 22årig TJEJ!
Du bör äta mer kolhydrater, varför just sallad? Inga kolhydrater alls till det? Inte ens bröd? |
Citat:
Jag kan direkt säga att du kommer bli riktigt, riktigt dålig. Du kommer drabbas av i princip varje bristsjukdom som finns, muskelförtvining och de skador ketos leder till... Om du tycker att du äter mycket, eller att du inte är trådsmal, tror jag du behöver professionell hjälp med kroppsbild och verklighetsuppfattning... |
För det första är du bara 15 år gammal, jag tycker som tidigare har kommenterat att du ligger i underkant av vikten. När du är såpass ung arbetar din kropp extremt mycket på olika stadier, du växer fortfarande, du utvecklas konstant under dessa år så att försöka hålla en strikt dietkost är vansinne. Ät det din morsa/farsa lagar åt dig och träna på som vanligt. Fundera inte över kcal och kolhydrater hit och dit för det kommer bara förvirra både dig och din egen kropp. Rekommendationer för styrketräning är väl minst 18 år (rätta mig om jag har fel) just för att kroppen naturligt bygger muskler under dessa år.
|
Citat:
MEN jag åt som en häst. |
Citat:
|
Ja du behöver börja äta. Mycket fettsnåla grejer där, nektarin efter träning är i princip detsamma som att skippa att äta helt och hållet. Middagen bör vara något i stil med 200g köttfärs med 150g pasta, ketchup och 2 glas mjölk, gärna med oboy.
Sallad (med protein) till lunch är ätstört i din situation. Försöker du tappa vikt? |
Mer fett! En dag du inte äter lax känns det som om du landar på under 40g fett. Och hela linfrön, där tar man ju inte upp fettet.
|
Du måste gå hungrig större delen av dagen känns det som. Som alla tidigare sagt, lägg inte så mycket tankar på vad du äter, utan ät bara. Visst kan du tänka på att strunta i sötsaker och annat, men i övrigt - ät det din mamma och pappa lagar. Om du äter ordentligt så resultaten att komma och du kommer känna att du har en väldans mycket mer energi, både i skolan och på träningarna. Inget (!) diettänkande vid 15 års ålder och framförallt inte som underviktig! Kör hårt.
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 09:03. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)