![]() |
Hjälp med deff!
Hej! jag är inne på min första deff nu och har en energiförbrukning på cirka 2200 kcal per dag (stillasittande) Jag käkar i stort sett bara keso,kvarg,kyckling, tonfisk,ägg och proteinpulver.
Till min förvånad så har jag nu fått i mig 240g protein med min vikt på 75kg och endast fått i mig cirka 1500kcal (har inte räknat fel). Eftersom jag ligger såpass mycket i underskott med kalorierna nu och vill verkligen inte förlora mycket muskelmassa, skulle de då vara dumt att inte äta något mer? Tacksam för svar! MVH Samuel |
700kcal underskott är nog ingen fara, särskilt med det något höga proteinintaget. Om du är för nojjig - ät 100-200kcal extra.
Vet inte om jag förstod din fråga rätt dock. |
Citat:
|
Någon som vet om jag måste äta mer för att det inte skall bli någon muskelförlust?
|
Citat:
|
Som ovanstående sa så nojjar du dig lite i onödan. Du håller ett stabilt proteinintag och ett lagom kaloriunderskott. Träna tung styrketräning och håll koll på vikten (Mät gärna varje vecka kring midjan etc). Droppar du för snabbt i vikt så kan du öka kalorierna lite. För långsamt, så sänka osv.
Det är omöjligt att veta hur mycket muskler du eventuellt kommer att förlora. Men du kan minimera det genom att hålla ett högt proteinintag och träna tung styrketräning :) Gärna EAA/Whey-80 innan&efter passen. |
Du behöver inte äta mer.
Är du mätt och belåten så låt det vara, Kommer ju dagar då man är hungrigare och ibland går över sin budget. |
okej! tackar för alla svar :D
|
| Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 19:38. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)