Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum

Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum (https://www.kolozzeum.com/forum/index.php)
-   Kost & Näring (https://www.kolozzeum.com/forum/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Viktigt med kolhydrater efter träning? (https://www.kolozzeum.com/forum/showthread.php?t=154695)

derivata 2010-10-02 20:00

Viktigt med kolhydrater efter träning?
 
Det här har säkert diskuterats 100 gånger, men iaf.. Jag har sökt runt lite angående kolhydrater efter träning och en del påstår att det är skitviktigt med snabba kolhydrater direkt efter passet och en del påstår att det bara är onödigt. Så vad är det som gäller egentligen? Jag tänker t.ex sluta helt o hållet med gainers och istället köra på protein tillsammans med havregryn, funkar det istället för gainer? Är gainer verkligen så viktigt? Nu är det då styrketräning vi snackar om.

WHITEFOLKS 2010-10-02 20:02

Nej det är inte så viktigt.

Varför använder du det nu? Från det kan man nog svara på om du behöver det eller inte.

King Grub 2010-10-02 20:02

Citat:

Ursprungligen postat av derivata (Inlägg 4620595)
funkar det istället för gainer?

Absolut.

Citat:

Ursprungligen postat av derivata
Är gainer verkligen så viktigt?

Absolut inte.

Eddie Vedder 2010-10-02 20:02

Du har ju läst andra trådar så vad jag anser vet du ju. Och det står jag fast vid även här.

derivata 2010-10-02 20:11

Ok, men jag läste t.ex den här artikeln http://www.expertpanelen.se/blogg/20...ta-om-gainers/, i den verkar det som att gainer är ett måste liksom, men de kanske ljuger eller? Bara för att sälja.

Eddie Vedder 2010-10-02 20:15

Citat:

Ursprungligen postat av derivata (Inlägg 4620618)
Ok, men jag läste t.ex den här artikeln http://www.expertpanelen.se/blogg/20...ta-om-gainers/, i den verkar det som att gainer är ett måste liksom, men de kanske ljuger eller? Bara för att sälja.

Jag läste inte jättenoga men utifrån det lilla jag läste tycker jag du övertolkar ganska kraftigt. Jag tycker inte alls hon är så kategorisk.

King Grub 2010-10-02 20:16

Ljuger och ljuger... man överdriver betydelsen med att kolhydraterna skulle komma just från tillskott, gainer. Det spelar ingen speciell roll vilken kolhydratkälla man använder (även om ren fruktos inte är någon god idé). Om du väljer X gram kolhydrat från gainer, bröd, havregryn, godis, pasta, ris, pommes frites eller vad som helst, kommer du inte att bygga muskler bättre eller sämre, eller återhämta dig märkbart bättre eller sämre (om du inte just har tränat ett par timmars intensiv konditionsträning och skall göra det igen dagen efter, då kan det vara viktigt). En skillnad är väl att gainern stänger av fettförbränningen, vilket inte havregrynen gör på samma sätt.

WHITEFOLKS 2010-10-02 20:17

Du får nog bilda din egen uppfattning utifrån den information du har tillgång till.

Jag skulle dock inte använda gainer om jag inte tränade hårda tömmande konditionspass väldigt ofta och hade svårt att få i mig tillräckligt med energi.

Om du bara styrketränar så räcker definitivt vassle+havregryn utmärkt.

Dreas 2010-10-02 20:21

http://www.kolozzeum.com/forum/showt...ba+kolhydrater läs.

derivata 2010-10-02 20:22

Aha ok, då förstår jag, tack. Så att det är supersnabba kolhydrater (gainer) eller långsamma (pasta?) spelar egentligen ingen roll?

King Grub 2010-10-02 20:23

Inte om du inte skall träna samma muskel igen några timmar senare.

Fabritzio 2010-10-02 20:24

Citat:

Ursprungligen postat av King Grub (Inlägg 4620630)
En skillnad är väl att gainern stänger av fettförbränningen, vilket inte havregrynen gör på samma sätt.

Har du lust att utveckla det här? Kan det vara en skyhög insulinspik som orsakar detta?

derivata 2010-10-02 20:26

Citat:

Ursprungligen postat av King Grub (Inlägg 4620649)
Inte om du inte skall träna samma muskel igen några timmar senare.

aha ok, så skulle jag kunna köra rygg på morgonen, dra en fet gainer och sen köra rygg igen på kvällen?

Eddie Vedder 2010-10-02 20:26

Citat:

Ursprungligen postat av Fabritzio (Inlägg 4620654)
Har du lust att utveckla det här? Kan det vara en skyhög insulinspik som orsakar detta?

Korrekt. :) Den gamla harrangen om att "fettet brinner i kolhydraternas låga" är inte i sig felaktig men den blir ändå ganska konstig med tanke på att som bäst fettförbränning har man i en kost med högt fett och minimalt med kolhydrater.

jakke 2010-10-02 20:35

Om jag lånar den här tråden lite. Hur är det när det gäller konditionsträning och kolhydratsbehovet efter. Undrar både över "korta hårda pass" och lugna långpass.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 00:59.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)