![]() |
"Grits"?
Vad är det på svenska?
|
Krossgryn och spannmål för utfodring. I USA använder man ordet "grits" om majsgryn också.
|
är det nån som äter det? Jag vill ha nått som går snabbt att göra och som man inte behöver värma mm.
Är det bara köpa en påse och äta? Köper man det på konsum typ? [ 22 Maj 2002: Inlägget har ändrats av: big ] |
Flingföretaget Quaker tillverkar det, men jag vet inte om det finns att köpa i Sverige. Våldsamt snabba kolhydrater lär det vara, i alla fall. Du kan läsa mer här:
http://www.quakergrits.com/Grits/grits.htm Vanliga majsgryn finns säkert att köpa i de flesta butiker här också. [ 22 Maj 2002: Inlägget har ändrats av: King Grub ] |
Jag vet iallafall att Ronnie coleman äter sånt till frukost i sin film och det är ju 5½ vecka från Mr Olynpia så det borde inte vara så speciellt snabba kolhydrater men jag kan ju ha fel.
MVH / Johan |
GI 107.
|
GI 107 det var som fan. Varför skulle man äta något sådant under deff? Jag kanske har missat något?
MVH / Johan |
Det kan man fråga sig. Men sitter inte Coleman och vräker i sig Pommes också? Han kanske använder någonting starkare också, som tar hand om de negativa effekterna. ;)
[ 23 Maj 2002: Inlägget har ändrats av: King Grub ] |
Jo det gör han troligen.
Han käkar faktiskt pommes också. MVH / Johan |
Citat:
|
Citat:
Druvsocker,dextros har det högst glykemiska index. Däremot finns det kolhydrater med Glykemisk laddning över 100. Läs och Lär snälla!! www.glycemicindex.com |
Mer än två år gammal tråd!
|
Citat:
Stannar vid 100? 100 brukar användas som referens..men det finns många saker över 100.. |
Citat:
Är väl bättre att "bumpa" tråden än att starta en lika dan om samma sak.. |
Citat:
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 15:52. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)