Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum

Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum (https://www.kolozzeum.com/forum/index.php)
-   Kost & Näring (https://www.kolozzeum.com/forum/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Steka i olja (https://www.kolozzeum.com/forum/showthread.php?t=11423)

phillimon 2003-06-05 01:33

Steka i olja
 
Steker all min mat i olja och undrar hur stor skillnaden blir från att steka i smör... Får man istället mer omättat fett genom att steka i olja eller förvandlas det till mättat i stekprocessen eller så ;)

Sen har vi också en annan fråga om pommes fritt... Har nämligen hört av en kille i plugget att pommes inte alls är så dåligt att äta medans jag fått för mig att allt friterat ska man hålla sig borta infrån... Min pommes teori stämmer väll, eller hur?

Är trött nu så det kan bli lite fel... :smash: :smash:

Sverker 2003-06-05 06:03

Steker du i olivolja eller rapsolja går det bra. De oljorna tål en del stryk i stekpannan utan att skadas eftersom de är omättade.

De fleromättade oljorna som solros och majs skall du endast använda till kalla såser och dressingar. De fleromättade fettet tål inte höga temperaturer med syre. De blir inte mättat fett utan angrips av syret i luften och bryts ned till mindre molekyler med stark doft.

Kött, korv och fisk släpper faktiskt ut fett i stekpannan och blir magrare.
Potatis och panneringar suger tvärtom upp fettet i pannan och blir fetare pga sin något porösa yta. Bra att veta.

Pommes frites friteras i frityrolja som är mycket mättad. Pommes fritesen suger upp olja och blir synnerligen feta.
Det nyttiga är att inget av vitaminerna och mineralerna i potatis läcker ut i oljan utan stannar kvari potatisen.

Finns massor av potais i frysdisken som håller 3 % fett och värms i ugn. Och som smakar bra:D

shirunai 2003-06-05 07:58

snabba kolhydrater ?

:nono:

Janna 2003-06-05 09:34

tänk på att du inte ska ha för varm platta när du steker i olja bara för då kan även olivoljans och rapsoljans molekyler ändras

batesman 2003-06-05 09:44

olja
 
Vad tror ni om den "nya" oljan i sprayflaska då? Jag testade den och jag tycker den funkar bra. Det går ju inte åt lika mycket i pannan blir dock en lite konstig yta på den man steker.

Är det en bra olja?? Är det någon som vet??

//Daniel

Grahn 2003-06-05 09:47

Finns väl sprayflaskor du laddar med valfri olja, tryckluftsdrivna så att du pumpar upp trycket i dem själv.

batesman 2003-06-05 10:34

Jo jag vet men det här är nån färdig flaska med nån form av olja. Ska typ vara 1 kalori per sprut eller nåt sånt.

Nån som vet om själv oljan är bra??

King Grub 2003-06-05 10:49

Citat:

Originally posted by batesman
Ska typ vara 1 kalori per sprut eller nåt sånt.
1 kalori per sprut?! Det var inte mycket du hade att komma med. :booty:

Grahn 2003-06-05 10:50

:laugh:

phillimon 2003-06-05 13:15

[B]Steker du i olivolja eller rapsolja går det bra. De oljorna tål en del stryk i stekpannan utan att skadas eftersom de är omättade.

Steker i olivolja och det ska jag fortsätta med
:hbang:

Pez 2003-06-05 13:49

Citat:

Originally posted by batesman
Jo jag vet men det här är nån färdig flaska med nån form av olja. Ska typ vara 1 kalori per sprut eller nåt sånt.

Nån som vet om själv oljan är bra??

Det är ju såndär "nonfat" stekspray - en hel del bbs på diet som använder det i USA.

Vad är det egentligen du undrar ang. den?

/pez

aliquis 2003-12-02 19:53

Citat:

Originally posted by batesman
Om det är ett bättre alternativ än att steka i ex oliv eller rapsolja?

//Daniel

om du menar den som importeras av risenta så är det ju oliv- eller solros(?)olja i den.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 23:32.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)