Visa fullständig version : Nuvarande läget i Etiopien?
Hejsan.
Jag sitter och försöker få lite hum om hur det ser ut / är i Etiopien i dagsläget, men hittar inte så mycket aktuellt för tillfället. Någon som har någon hum om hur det ser ut?
Ser ut som de kan behöva jobba mer med husen iallfall
http://www.bjarne-lund-jensen.dk/blog/AA1.jpg
Hejsan.
Jag sitter och försöker få lite hum om hur det ser ut / är i Etiopien i dagsläget, men hittar inte så mycket aktuellt för tillfället. Någon som har någon hum om hur det ser ut?
Ska du på semester?
http://www.regeringen.se/sb/d/2574/a/75160;jsessionid=aOneMrhFSd-f
Ska du på semester?
http://www.regeringen.se/sb/d/2574/a/75160;jsessionid=aOneMrhFSd-f
Riktigt bra länk, tack!
Det är en kompis som planerar att åka dit, men jag har starka funderingar på det likaså.
NiXPhoenix
2007-08-13, 19:18
Du behöver nog vaccinera dig mot en del sjukdomar först bara.
I Addis Abeba (Etiopiens huvudstad) så är det ungefär 50/50 fördelning mellan kristna och muslimer. Tydligen kommer de inte så jättebra överens heller.
När jag var där så slogs jag av hur utsatt jag kände mig. Inte ovanligt att man ser poliser med deras batonger (stålrör från nåt gammalt avlopp) misshandla en unge eller slå ihjäl strykande hundar. Jag kände mig inte säker för fem öre och man märker att lokalbefolkningen antingen inte tycker om en eller tycker om en för mycket. Heller ingen ovanlighet att folk sa någonting på deras eget språk (Amharic) för att sen skratta rått och peka på en.
Har man Rastafari som religion så kan det såklart vara värt ett försök eftersom Halie Selassie (forna kungen av Etiopien) anses vara guds inkarnat av Rastafari-troende och deras kultur är givetvis influerad av Rastafari.
Men kort och gott så råder jag emot att besöka Etiopien, det är rätt instabilt och man känner sig inte säker.
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.