Logga in

Visa fullständig version : Wasabiärtor


Tompa
2007-06-17, 11:23
Surfade runt på Exotic Snacks hemsida och kikade runt på lite olika produkter och fann då Wasabiärtor, nån som testat dessa, är dom goda?

Tycker dom verkar rätt nyttiga med tanke på innehållsdeklarationen. Eller har jag missat något? Visst det är socker i, men lite fett och mycket protein.

Ingredienser: Gröna ärtor, ris, socker, majsstärkelse, sojasås, sojamjöl, stärkelse (tapioca), wasabipulver, färgämne (E102, E133).

Näringsvärde per 100g: Energi 351 kcal/1467 kJ, kolhydrater 65,6g, fett 1,6g, protein 18,6g, fiber 8,6g.

http://www.nilssonsgott.se/se/Produkter/NaringsInfo/default.asp?pageId=60&p_id=422

Alfred Nobel
2007-06-17, 11:28
Det är lite krut i dem, fast väldigt goda som tilltugg vid datorn eller tv'n under en regnig dag som denna.

Nyttiga till viss mån, en näve då och då i sitt liv skadar inte direkt, fast vid överkonsumation blir det mesta onyttigt.

Tompa
2007-06-17, 11:36
Jo självklart, jag tänkte typ 100 gram sånna framför teven ist för godis lr chips.

Såg även detta:
http://www.nilssonsgott.se/se/Produkter/NaringsInfo/default.asp?pageId=60&p_id=434

Hur kan det skilja så pass mycket på om man köper lösvikt eller i påse, eller har dom skrivit fel någonstans?

Alfred Nobel
2007-06-17, 11:40
Såg även detta:
http://www.nilssonsgott.se/se/Produkter/NaringsInfo/default.asp?pageId=60&p_id=434

Hur kan det skilja så pass mycket på om man köper lösvikt eller i påse, eller har dom skrivit fel någonstans?

Ja säg det, ser lite halvt skumt ut. Antagligen skrivfel!*grr27*

LadyInsane
2007-06-17, 17:33
Ja säg det, ser lite halvt skumt ut. Antagligen skrivfel!*grr27*

Det är olika innehåll. Förmodligen därför kcal är olika. Däremot kommer de väl från samma företag? Förstår inte anledningen till differensen.

Eddie Vedder
2007-06-17, 17:40
Den andra innehåller palmolja och solrosolja, inte den första. Det är med andra ord inte särskilt konstigt att fettmängden är högre i wasabiärtorna i din andra länk.;) Sojamjölet är troligtvis det som skiljer fibermängden åt.

Det är iaf min gissing, inget ovanligt att man har lite olika ingredienser fast produkten i grunden är densamma. Jämför med rostade och orostade nötter t.ex. Där innehåller den ena olja och den andra inte, summa summarum = olika näringsvärden.:)

Brooklyn
2007-06-17, 22:44
wasabi :thumbup: riktigt schyst "tilltugg" :eating: