Visa fullständig version : Gi & Ii
Hur viktigt är det att tänka på det här egenltigen? Som det är nu stoppar jag i mig mestadels långsamma kolisar, men jag har aldrig brytt mig om GI eller II värden. Missar jag något stort på detta? lr är det bara en droppe i havet? :confused:
GI är inte speciellt viktigt om du även äter protein och fett med dina måltider. Sedan behöver man kanske inte sitta och proppa i sig maltodextrin eller liknande, men att hela tiden sitta och jämföra olika livsmedels GI:n är, IMO, helt onödigt.
King Grub
2003-03-11, 11:27
Så länge helheten är okej tycker jag inte det spelar någon större roll och sitta och peta i enskilda kolhydratkällor. Huvudsaken är att den huvudsakliga delen av kolhydraterna kommer från den långsamma sidan, utom efter träningen. Om de sedan har ett GI på 65 eller 79 är nog ganska oviktigt i längden.
Då tror jag insulinindex är "viktigare" att hålla någorlunda koll på, eftersom det har mer att göra med de faktiska insulinnivåerna. Tyvärr går II ofta inte hand i hand med GI.
Emptiness
2003-03-11, 20:09
Påverkar psylium frön II något?
Och är det lika effektivt när det gäller II som när det gäller GI?
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.