Visa fullständig version : Kattnamn
Ska hämta hem en katt-tös på torsdag. En nio veckor gammal ljusgrå/vit söt skapelse. Behöver tips på ett bra kattnamn. Jag vill att namnet ska innehålla "S" eftersom katter lätt lystrar till det ljudet, typ "misse", "nisse" osv. Ett tjejnamn var det alltså. Tänk på att detta ska bli mitt lilla "barn" bra många år framöver så ett vettigt namnförslag tack. Och skippa alla gymrelaterade proteintillverkar-namn och tjafs...:D
Tackar på förhand!
Golge! Spelar ingen roll att det är en hona, eller inte innehåller några S kör på Golge!
SWETiger
2006-10-17, 19:17
Cilla? ;)
Vår gamla katt hette Lizzie, tycker det var ett fint namn.
eller... ööööh döp den ill AST-shaker! För skakar man katten tillräckligt hårt så.... eller näe, glöm det.
Golge! Spelar ingen roll att det är en hona, eller inte innehåller några S kör på Golge!
Haha! Jag om hon blir vindögd, utvecklar en redig puckelrygg, får skabb och börjar fisa och rapa om vartannat så skulle det passa, men fram tills dess så kanske jag använder ett annat namn :D
Vad tror du om denna prowler?
En mängd förslag här! :)
Kattnamn (http://www.kolozzeum.com/kolozzeum/showthread.php?t=73675&highlight=namn+p%E5+katt)
Vår gamla katt hette Lizzie, tycker det var ett fint namn.
eller... ööööh döp den ill AST-shaker! För skakar man katten tillräckligt hårt så.... eller näe, glöm det.
Ha! Min nyligen avlidna hette faktiskt Lizzy!
Tackar hursomhelst för alla förslag, jag återkommer imorrn och ser om det kommit in något av intresse! :bow:
Vad tror du om denna prowler?
En mängd förslag här! :)
Kattnamn (http://www.kolozzeum.com/kolozzeum/showthread.php?t=73675&highlight=namn+p%E5+katt)
Sorry, tänkte inte på sörtch!
Mara, Maja, Majsan, Majsen, Missan etc
"Bitch"
Hade jag kallat min katt.
Om du vill ha tydligare S-ljud i det, så kan du uttala den på finska: [bitz]
Kolozzeum ska katten heta. Tydligt s-ljud som går att dra ut på; "Kolozzzzzzzeeeeum!!" när man ska ropa på katten.
Ett urval:
Tessan, Tassa, Tesla (viss nördfaktor på det), Dessi/Dessie, Ester, Elisa, Guinness, Fanny (jag vet, inget S, men jag gillar det ändå), Kassiopeia, Isis, Kompis, Kusin, Syster, Savanna, Samba, Saffran, Saskia, Semlan, Sherry, Sippa(n), Sirap, Smilla, Lusen, Melissa, Maxie, Misja, Majsan, Prinsessan, Prosit, Pussel, Russin, Rufsan, Tosca, Trixie, Yster, Älskling
scrollan
Å, mitt gamla nick! *nostalgi*
Nä, katten ska heta selma (zelma, va du vill...).. tycker jag. För det är så attans coolt och gulligt. Får vi en dotter hon den heta det (om det passar henne), och som du sa blir ju missen ditt barn år framöver..
Finns bara ett: "Pussy" (pun intended)
/Jazz
Ha! Min nyligen avlidna hette faktiskt Lizzy!
Tackar hursomhelst för alla förslag, jag återkommer imorrn och ser om det kommit in något av intresse! :bow:
Vår hette nog också så nu när jag tänker efter, men jag var väldigt liten när vi hade den katten. Kan ha fel :) Lizzy låter mer som ett kattnamn än Lizzie.
Kalla den "Gissa"
Roligt när folk frågar vad den heter och man svarar: "Gissa"
Hahahahah!
Jag vill ha en Jansson :D
petersson
2006-10-17, 20:45
Kajsa
Kalla den "Gissa"
Roligt när folk frågar vad den heter och man svarar: "Gissa"
Hahahahah!
:laugh:
http://www.katrineholm.se/upload/Byggnader/Julita/Findus%20teckning.jpg
http://hagwall.com/bilder/pettson_findus_tarta.jpg
http://hagwall.com/bilder/findus_vispar.jpg
http://www.findus.se/showimage.asp?id=92004062&size=big
Yay!!!
Windstalker
2006-10-17, 21:44
Kasper!
/Wind
Daniiiel
2006-10-17, 22:04
Daniel kanske? Fint namn.
Rellos_87
2006-10-17, 22:25
Katt eller Fjant.
vi har sju(!) katter och dom heter: Håkan,Mats,Manfred,Johnsson,Pipen,Bulten och Felix.
Whistler
2006-10-17, 23:19
Min katt hette Våfflan. Taget efter Långbens katt i Goof Troop.
Menar alltså inte att din ska heta Våfflan, men ett förslag är ju att leta upp någon karaktär i något verk du tycker om och sedan ta det namnet. Det gör att det både blir personligt och orginellt, men ändå bekant.
För er alla som legat sömnlösa och undrat hur det gick med kattskrället så kan jag meddela att det inte bara var jag som hade en åsikt om vad hon skulle heta. Tjejen ville såklart också vara med och bestämma. Det blev Lisa. Det känns rätt. Hon ser ut att heta Lisa. Hon hatade direkt tjejens dyra blommor Så här ser hon ut. Må Gud bevare henne väl.
http://img338.imageshack.us/img338/466/flowerkiller2lo8.jpg
http://img109.imageshack.us/img109/949/flowerkillerhr9.jpg
http://img109.imageshack.us/img109/7220/nrbildsg3.jpg
shadowfire
2006-10-20, 21:02
kaktis
shadowfire
2006-10-20, 21:04
aaah fan vad söt... nu såg jag bilderna.. shit vad avis jag blir... jag vill med ha sambo!.. err... katt menar jag.
Ryska_raketen
2006-10-20, 21:19
Stinky
vildängel
2006-10-20, 21:57
Naaaw, vad söt!
Min familj fick också en kattunge förra veckan. Jag gjorde mitt yttersta för att övertyga de andra om att han skulle få heta Pudzianowski, eftersom det är ett optimalt kattnamn. Jag lyckades NÄSTAN, men till slut blev det Caspian istället, från Narniaböckerna.
Pepparkakssmurfen
2006-10-20, 22:01
Pussy
Monoxide
2006-10-20, 22:08
Galet söt kise.
Grattis och lycka till!
//Monoxide, kolozzeums kattmongo
Semiramis
2006-10-21, 07:22
Men så söt. Lisa är ett perfekt namn.
Sotnos (hon har ju svart nos. Ändra genast namnet!)
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.