Logga in

Visa fullständig version : 7 veckor nedbrytning, vad bör jag göra?


Jtor
2006-06-27, 09:44
senaste 7 veckorna har varit fylld av mycket dålig kost, (mycket skräpmat), mycket alkohol, 1 helkroppspass per vecka. Jag har tappat runt 5 kilo kroppsvikt (och då hade jag ändå bantat/dietat/deffat) innan. Jag har tappat runt 20% styrka i de flesta övningarna. Jag känner mig liten/klen och smalfet. blä. Men skitsamma. det borde vara lätt att få tillbaka?

Skall jag...
1. Skita i dieten för tillfället. Äta mycket mat (bra och byggande sådan såklart). Försöka komma tillbaka till min vanliga "form" innan jag dietar igen.

eller
2. Fortsätta där jag slutade med dieten och ignorera vad som står på vågen

mangs
2006-06-27, 11:40
Jag skulle börja med att äta bra mat i rimliga mängder och sköta träning och sömn på ett bra sätt. Denna förändring bör göra att du snabbt kommer tillbaka där du en gång var. Sedan kan du sakta men säkert börja deffa igen.


Anledningen att jag skulle göra på detta viset är att jag skulle ha svårt att motivera mig för en deff där jag då kan tappa ännu mer styrka om jag redan låg 20% under min vanliga styrka. Motivation och diciplin är ju (oftast) A och O när det gäller Styrketräning och kosthållning.