Visa fullständig version : Olja`??
vad för olja är att rekommendera??? och hur mycket tycker ni man kan äta??? jag skiter i om jag får i mig för mycket, har aldrig haft en fett gnutta på kroppen skulle gott å väl kunnal ägga på mig lite!!!
Rapsolja och olivolja t.ex.
Hur mycket du ska ta beror på hur mycket du äter. det måste ju vara någorlunda proportionerligt :)
nån som har nått mått på nått ungefär??? tex hur mycket en tesked motsvarar el. liknande?? kan det vara bra att chockhöja kaloriintaget. För tillfället kanske jag ligger på 3000 kcal väger 90 kg!!
Tjena sugen_2
Jag tänkte som du och drygade ut mitt olje intag med 1 dl. Gör inte det:rolleyes:
1 tsk= 4 gram
1 msk= 15 gram
Typ...:cheers:
http://www.livsmedelssverige.org/nyttaonoje/omvandling3.htm
vad hände när du körde på en deciliter då?? gick du upp mycket i vikt eller vad??
det va antagligen hans mage som bangade ur
fettintaget bör ligga på 1,5-2 gr/kg kroppsvikt ...
enklast är att ösa på 1-2 matskedar på maten innan du äter den
bra oljor för den rike är linfröolja, och udos choice
är man som jag student och inte har jätte mkt pengar att köpa oljor för så går det lika bra med olivolja, rapsolja och druvkärnolja
titta på näringsdeklarationen så ser du snabbt om det är en bra eller dålig fetkälla det ska va så lite mättat fett som möjligt o så mkt fler och enkelomättat som möjligt
1 tsk= 4 gram 1 msk=15gr
Hur förklarar du det spinkoo???
Det går ju 3 teskedar på en msk, iallafall när jag mätte. Hur kan då 1 msk bli 15 gr? Enligt vad jag har läst och hört av flera kunniga personer så innehåller 1 msk ca 10-12gr fett.
Någon som inte anser att det är så...:devil: :D
Ok jag ger mig. En matsked är givetvis INTE 15 gram:em: Ca 12 kan man nog räkna med så klart!
På köksmått har jag då aldrig sett något annat än 5ml för tesked och 15ml för matsked. Fast det känns ju som det kan kvitta...
sugen_2:
>kan det vara bra att chockhöja kaloriintaget.
Antagligen inte, du kommer bara att göra dig av med överskottet genom att göra "det stora" mera.
En gradvis ökning är bättre och skonsammare för magen.
Äter du 300 kcal mer/dag varje vecka så har du plötsligt ökat med 1200 på en månad, det är en liten köpepizza om dan ungefär :)
Borde räcka ganska långt om du vill öka i vikt.
Är man lat som mig så väger man inte maten eller räknar kalorier utan man äter bara mer fast jag ökar ändå gradvis.
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.