handdator

Visa fullständig version : Hur mycket pengar lägger ni på mat/vecka


o.z.z
2006-01-10, 13:13
exklusive kosttillskott, själv så lägger jag ca400:- per vecka.

mela
2006-01-10, 13:15
hmm inte mkt.. mamma/pappa betalar än så länge..

bara protte jag får köpa själv

o.z.z
2006-01-10, 13:16
hmm inte mkt.. mamma/pappa betalar än så länge..

bara protte jag får köpa själv
det är gött

Squatinator
2006-01-10, 13:18
3-400 kronor inklusive kosttillskott.

Bönne
2006-01-10, 13:20
Betalar inte för något sådan själv ännu, undantag är när man käkar snabbmat osv, har nog aldrig frågat om pengar från päronen efter det, så en 100-200kr/mån.

John_r
2006-01-10, 13:21
Betalar inte för något sådan själv ännu, undantag är när man käkar snabbmat osv, har nog aldrig frågat om pengar från päronen efter det, så en 100-200kr/mån.

samma här.

Bönne
2006-01-10, 13:23
samma här./Vecka ska det naturligtvis stå, tyvärr :)

Arnesson
2006-01-10, 13:27
Ingen riktig koll, rösta på 600kr, men dåräkna jag bara det jag tilllagar hemma.

Äter ute ganska ofta också.

John_r
2006-01-10, 13:27
/Vecka ska det naturligtvis stå, tyvärr :)

okej, nja i månaden blir det nog för mej fast vissa veckor är ju så!

John_r
2006-01-10, 13:28
Ingen riktig koll, rösta på 600kr, men dåräkna jag bara det jag tilllagar hemma.

Äter ute ganska ofta också.

favorit ställe för lunch i U-sala?

Arnesson
2006-01-10, 13:31
favorit ställe för lunch i U-sala?

Äter oftast på svenssons om jag är i skolan.

Annars äter jag på Kvantum då jag jobbar extra där :D

larre
2006-01-10, 13:33
Fy fanken jag vågar knappt tänka på det, dricker 2l mjölk, äter en påse polarextrem vanligtvis med 3st kalkonskivor på vardera, 3st kycklingfileer eller en kyckingfile och köttfärs/kött de andra målen tillsammans med pasta eller ris.
Utöver det så häller jag i mig någon vassledrink samt omega3 och har precis börjat testa ala och kre-alkalyn.

Sen blir det juh nån gång då och då den obligatoriska 2qp med en cheese på donken :P

John_r
2006-01-10, 13:35
Äter oftast på svenssons om jag är i skolan.

Annars äter jag på Kvantum då jag jobbar extra där :D

Okej, brukar gå och se på fotboll premier league på svenssons ibland! :) De har god mat!
Ska kika efter dej nästa gång man är på kvantum då och kräva lite rabatt :D

haiduc
2006-01-10, 13:35
Röstade nog lite fel, trodde det menades i månaden :em:

Herkulez
2006-01-10, 13:36
700 inkl kostillskott kanske, är ingen storätare.

Arnesson
2006-01-10, 13:39
Okej, brukar gå och se på fotboll premier league på svenssons ibland! :) De har god mat!
Ska kika efter dej nästa gång man är på kvantum då och kräva lite rabatt :D

Rabatt? Aldrig, jag vill ha högre lön juh!

Manlig somman är, så står man och plockar färgglada frukter hela dan :D

mini_Arnold
2006-01-10, 13:47
Max 500kr
(x 4,5veckor= 2250kr/månad)

Cinna
2006-01-10, 13:54
Cirka 500 kr plus eventuellt restaurangbesök.

Piranha
2006-01-10, 14:11
Skulle säga 1000+

AFanatic
2006-01-10, 14:20
När jag bodde i studentlägenhet blev det 500-600 kr i veckan, och då fick jag ändå begränsa mig. Jobbigt att släpa med sig stora äggkartonger i ryggsäcken :D

muddler
2006-01-10, 14:22
minst 400 spänn blir det iaf, röstade på 500

hahavaffan
2006-01-10, 14:23
Själv betalar jag enbart lunchen själv, och nån gång i veckan ett av kvällens mål på restaurang med polare t.ex. 500kr / vecka ca. Men vad summan för den mat jag konsumerar hemma blir, vill jag inte tänka på. Stackars pappsen :D

m0gh
2006-01-10, 14:39
Själv betalar jag enbart lunchen själv, och nån gång i veckan ett av kvällens mål på restaurang med polare t.ex. 500kr / vecka ca. Men vad summan för den mat jag konsumerar hemma blir, vill jag inte tänka på. Stackars pappsen :D
:D samma här.. stackars lilla pappa :P jag betalar bara när jag köper käk i skolan (Vilket jag bara gör när de är äcklig mat i bamba) eller när jag skall på resturant med ngn polare ;]

Stoltz
2006-01-10, 15:03
Päronen betalar, men morsan brukar säga att jag står för drygt 1/3 av allt som äts i huset. (Vi är fyra stycken + två dogs ;) )

ugglan
2006-01-10, 15:05
för mycket, 600+

pilt77
2006-01-10, 15:33
det känns som vi äter för minst 1500:- i veckan när man kollar saldot på kontot men när man räknar på det så blir det nog inte mer än 5-600:- Och då är det ändå jag, frugan och dottern jag räknat med.

bubbe
2006-01-10, 15:43
över 1000 iaf, runt 2´ är nog närmare. Stor familj.

mangemani
2006-01-10, 15:57
jadu,vet inte riktigt,varierar en del,men lugnt över 1000 iaf.

delta_mats
2006-01-10, 16:49
Enbart mat blir det nog inte mer än kring 1500-2000 kr i månaden. Men räknar man sedan in läsk, godis och annat skit som man stoppar i sig blir det genast dyrare. Men enbart kvalitetsmaten ligger nog däromkring.

Cilia
2006-01-10, 16:56
saknar alternativet
har ingen aning

H.Emanuel
2006-01-10, 18:04
saknar alternativet
har ingen aning
Jag också. har ingen som helst koll på det

grisbil3n
2006-01-10, 18:11
2-3 k brukar det bli. Egentligen så skulle man ju kunna gå runt på en tusing i månaden med lite diciplin men det ska ju gärna smaka gott också.

Edit: Ojdå per vecka, säg en minst en femhundring då.

Fettecke
2006-01-10, 18:32
har ett gemensamt matkonto med flickvännen på 3500 per månad... jag äter mest av oss iaf....

slappt räknat. (3500/2) /4 ... säg att Jag käkar för drygt 500:- i veckan....

Rockhard
2006-01-10, 19:21
2500 i månaden, så det blir väl ca 600 i veckan. Har slutat snusa nu så jag kommer att ha råd med 500kr till på maten i månaden :)

Axon
2006-01-11, 01:08
1250kr/vecka (5000kr/mån) för mig och tjejen. hade jag råd skulle det bli betydligt mer än så :whipped: