Visa fullständig version : Bara en fråga..
deffar jag i 6-7 veckor, är de väl viktigare att jag äter varannan-var 3e timma.. än ha en massa cardio dagarna i enda? Ja menar, om jag går innan frukosten, äter de jag ska, åker sedan ner till gymet tränar och efter gympasset cyklar på spinningcykel 10-20 km, och på kvällen går innan jag ska sova, bör väl de räcka för ett gå ner något/några kg och få ett bra resultat? eller, har du några tips?
King Grub
2006-01-09, 14:53
Det är energi in minus energi ut som gäller, och på energi-ut-sidan gäller all energiförbrukning, både medveten motion, vardagsaktiviteter och basal ämnesomsättning.
Konkret tips:
Ta reda på hur mycket energi du behöver. Dra ner på energiintaget och öka eneregiförbrukningen. 500 kcal åt vardera håll resulterar i -1 kg/vecka.
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.