handdator

Visa fullständig version : Matlåda


hum
2005-09-13, 18:04
Behöver lite inspiration!

Äter en varm matlåda om dagen, men på rasterna ostmackor, vilket inte känns så jätteoptimalt.

Nån som har tips på mellanmål med lite schysstare näringsinnehåll? Står still i mitt huvud :confused:

Är lakto-ovo vegetarian.

Det ska vara hyfsat billigt, helst gå att fixa iordning på någon minut och vara lättätet.

HookersUnited
2005-09-13, 18:13
Behöver lite inspiration!

Äter en varm matlåda om dagen, men på rasterna ostmackor, vilket inte känns så jätteoptimalt.

Nån som har tips på mellanmål med lite schysstare näringsinnehåll? Står still i mitt huvud :confused:

Är lakto-ovo vegetarian.

Det ska vara hyfsat billigt, helst gå att fixa iordning på någon minut och vara lättätet.
Sommargrönsaker och cottage cheese. Ligger i smaklökarnas gråzon. Och man står sig på det rätt länge.

hum
2005-09-13, 18:35
Har nästan jämt pasta, keso och grönsaker till lunchen :)

Baha
2005-09-13, 18:36
grönsaks-ostomelett duger ju att äta kallt

userfriendly
2005-09-13, 18:45
lakto-ovo säger mig inte mkt..
men jag antar att du äter mjölkprodukter ;)
så:
en burk med kesella, funlight, nötter o ev frukt!!?
(Känns som om att jag tipsar om detta hela tiden...)

hmm

hum
2005-09-13, 18:49
Baha: jobbigt att göra två omeletter varje kväll

userfriendly: vad kostar en burk kesella?

Har funderat på att ta med yoghurt eller nåt, men det är väl bara yoggi som har återförslutningsbar förpackning..

tack för tipsen!

heljis
2005-09-13, 20:02
userfriendly: vad kostar en burk kesella?16kr/kg på lidl (då kallas det kvarg). 40kr/kg på willys, då heter det kesella och tillverkas av arla.. gissa vilken jag äter? ;)

Davil
2005-09-13, 20:04
16kr/kg på lidl (då kallas det kvarg). 40kr/kg på willys, då heter det kesella och tillverkas av arla.. gissa vilken jag äter? ;)

Hur är smaken i jämförelse ?

hum
2005-09-13, 20:05
16kr/kg på lidl (då kallas det kvarg). 40kr/kg på willys, då heter det kesella och tillverkas av arla.. gissa vilken jag äter? ;)

Att kvarg är billigt vet jag, men det finns inget lidl i närheten. *cry*

Topworker
2005-09-15, 09:10
Att kvarg är billigt vet jag, men det finns inget lidl i närheten. *cry*

O andra sidan så äter man ju knappast mer en en burk(250g) åt gången, dvs 10:- spänn... Så ekonomin borde orka dra en tia om dagen o då kan man köpa den i närmsta bästa mataffär....

O gällande mellanmål:
Just nu drar jag i mig en grov bulle, 1 ägg och kanske liten proteindrink.
MEN, ner jag ska bli mer seriös, blir det nog kall potatis med grillkrydda och proteindrikn av blandprotein. Kanske kan man steka potatisen i lite fett och låta den bli kall, mycket godare då....

Pellefant
2005-09-15, 09:52
Hur är smaken i jämförelse ?

Ingen större skillnad alls, är en smaksak vilken man gillar bäst.

Zizou
2012-07-10, 13:45
Bumpar istället för att skapa en ny tråd.

Skulle behöva tips på en matlåda som ligger kring 600 kcal, som kan ätas kall. Har verkligen noll inspiration just nu, kommer inte på mycket.
Just nu kör jag på en chokladbollsmet ("nyttig" variant på keso, havregryn och kakao) och 33g kasein. Mättar trots allt inte så mycket.
Makros är inte så noga, men gärna kring 30g protein. Funderar kanske på någon slags lasagne med 200g kyckling, krossade tomater, lite ost, paprika alt. zucchini osv.
Har ni några förslag? :) Får gärna vara billigt att göra också såklart!

vicarious
2012-07-10, 14:19
Kycklingsallad med pasta.

Amöban
2012-07-10, 14:26
Lax med tabbouleh, en slags bulgursallad! Riktigt gott och mättande och kan ätas kall. Googla för recept. :) Annars funkar ju sallad i alla dess former, med ex kyckling, tonfisk, skinka eller rostbiff, och så en klick dressing gjord på creme fraiche 8% och valfri dippsås från chipshyllan. Mums! :)

OneManArmy
2012-07-10, 14:31
16kr/kg på lidl (då kallas det kvarg). 40kr/kg på willys, då heter det kesella och tillverkas av arla.. gissa vilken jag äter? ;)

16kr / kilot??

Hos mig kostar det 13-14kr / 500g på lidl

Nebuchadnezzar
2012-07-10, 14:33
Skulle behöva tips på en matlåda som ligger kring 600 kcal, som kan ätas kall.


Jag körde en rad kalla lådor häromsvängen när jag inte orkade krångla. Kyckling, cancerskinka, kalkon, rostbiff, tonfisk osv. Potatissallad är schysst.

Udd3n
2012-07-10, 14:34
16kr / kilot??

Hos mig kostar det 13-14kr / 500g på lidl

Han skrev det 2005.