handdator

Visa fullständig version : mjölkprotein


obesogen
2004-08-05, 12:08
Jag dricker vassleprotein, kör alltid med vatten efter träning då jag läst att det är optimalt. Men jag tycker inte riktigt att jag får i mig tillräckligt med protein i övrigt, varför jag ibland dricker någon till vassle drink typ med mellanmålet.
Då brukar jag blanda ut vasslet med mjölk, för att jag har hört att upptagningen blir långsamare då. Men är det rätt? Eller blir insulinpåslaget jättehögt ändå o allt blir bara till fett?
Jag har ju läst att de gånger man ska dricka vassle är på morgonen och efter träningen, och det här är ju inte ett sånt tillfälle.

För övrigt jag jag läst lite olika vad gäller hur mycket protein och kollisar man ska dra efter träning. Vad säger ni?

Sen tillbaks till den här mellanmålsproteindrinken (långt ord!), hur mycket ska jag ta? om jag ska ta den över huvud taget? finns det något optimalt? (Förutom riktig mat såklart)
Det kan tilläggas att jag är 177 cm, 68 kg och vill gå upp i vikt.

edit: kom på ytterligare en fråga. Hur är det med om man dricker några klumpar som inte riktigt löst sig, tas det upp ändå? Spelar inte så stor roll, bara kul att veta ;)

GhostRider
2004-08-05, 12:33
Efter träningen så anser jag att det kan vara befogat med ett ganska högt proteinintag. 40- 50 g kanske. Kolhydraterna är jag lite osäker på men personligen kör jag på 1g kolhydrat per kg/kroppsvikt.
Hur mycket protein du ska få i dig genom mellanmålsdrinken beror på hur du äter i övrigt. Skriv gärna upp hur du äter under en dag.

cheesian
2004-08-05, 12:47
Du blir inte fet av vassle och mjölk

Till de flesta:
Herregud,denna insulinnoja gör bara att ni inte ökar lika bra. Alla verkar se insulin som någon slags fiende sen ni fick nys om II. Insulin är anabolt,finns dom som injecerar insulin utan att ens vara diabeteker för det är så passa anabolt.Jag säger inte att ni ska göra det, men det borde ge en liten fingervisningen om dess muskelbyggande egenskaper(även fett, jag vet,kommer till det), små pinnar på 70 kg behöver inte bry sig. ÄT ÄT ÄT
Även fettnojan som vissa har gör att ni ökar långsammt. Muskler är svårt att lägga på sig ,fett är lätt att ta bort. ÄT MER. :eating: :eating: :eating: :bpump: :bpump: