Visa fullständig version : Äta efter gym
Kan jag äta runt 18-19 gå och träna vid 19-20 och sedan skippa att äta något efter? Sedan hem duscha sedan sova då jag går upp 05 nästa dag.
Min fråga är alltså kan jag äta mat innan eller måste jag äta efter.
Pseudoracle
2024-05-20, 06:38
Kan? Ja
Måste? Nej
Drick en proteinshake efter träningen så hade jag släppt "oron".
Men om din 18-19-måltid är mycket protein, fett och kcal tror jag inte proteinshaken efter träningen gör något speciellt för dig ändå (förutom ökar ditt dagsproteinintag då som är gynnsamt om du äter lågprotein). Eftersom just stora måltiden är så tätt innan träningen.
Beror väl lite vad det är för någon typ av träning. Du skriver inte om det är styrketräning eller konditionsträning. Kanske är det två timmars stenhård konditionsträning; ja då känns det väldigt smart att äta efteråt. <-- överdrivet exempel. Är det ett 45-minuters armpass på gymmet, hade inte oroat mig om inte ätit efteråt (men jag hade ändå druckit en proteinshake efteråt :)).
Jag äter bara två ggr om dagen
Kralligare
2024-05-20, 16:44
Jag äter bara två ggr om dagen
Personligen så är detta för tätt inpå träningen, om det inte är något väldigt lätt du äter. Jag behöver minst 3 timmar efter måltid för att kunna prestera..
Gör nog marginell skillnad även om det inte låter opti.
Dogmatix
2024-05-20, 19:20
Jag får inte ro i själen om jag inte äter efter ett gympass. Känns som att man ska fylla på när kroppen går igång och ska reparera det man förstört på gymmet.
Dessvärre med småbarn etc så tillåts jag inte ändra på detta. Är det eller inte träna alls
StarkaUlf
2024-05-21, 07:31
Det är alltid bättre att träna än att inte träna. Även om man inte äter efteråt.
Kommer nog köra en shake efter så blir kroppen lite glad i vart fall
skyffelmördarn
2024-05-21, 22:17
Kommer nog köra en shake efter så blir kroppen lite glad i vart fall
1. Köp en gainer, typ https://www.mmsports.se/Kosttillskott/Efter-traning/Gainer/body-science-gainer-5-kg.html
2. Köp 1.5 liter standardmjölk precis innan du åker till träningen
3. Träna
4. Dricka halvliter under passets gång
5. Sätt dig i bilen och ta fram en tratt, dra ner 3 portioner i mjölken skaka om och svep
5. Åk hem
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.