handdator

Visa fullständig version : Viktuppgång efter viktförlust.


Gluffgluff
2019-07-15, 17:05
Hej!

Har ofrivilligt tappat ca 25kg kroppsvikt pga sjukdom. Detta skedde under ca 1,5-2 månader mitten på april-början på juni.

Problemet är att jag inte kan styrketräna på ett par månader, endast promenader. Har en smått galen aptit, kroppen skriker efter kalorier, blir således mycket carbs.

Vad gör jag? Blir jag fet om jag ligger på överskott?
Minns att jag tidigare läst något att om man går upp i vikt efter en kraftig viktnedgång så lägger man på sig ungefär samma komposition som man har förlorat, dvs en hel del muskelmassa i mitt fall.

King Grub
2019-07-15, 17:08
Det beror på hur stort överskottet är, men ja, det kommer att lagras som kroppsfett.

Gluffgluff
2019-07-18, 05:33
Det är ju vidrigt, då kommer jag behöva deffa i framtiden. Överskottet är nog ca 2000kcal, minst och då har jag inte ens räknat med glassen och delicatobollarna.

Xead
2019-07-18, 06:26
Det är ju vidrigt, då kommer jag behöva deffa i framtiden. Överskottet är nog ca 2000kcal, minst och då har jag inte ens räknat med glassen och delicatobollarna.

Förhoppningsvis bromsar aptiten in i takt med att du lägger på dig vikt. Men ja, 2000 kcal i överskott tror jag ingen rullar fram på ostraffat. ;)