handdator

Visa fullständig version : Viktminskning


Kanduskadu
2018-05-08, 20:31
Hej,


Jag har under tidigare år tränat väldigt mycket och var i väldigt bra form för tre år sen ungefär.
Efter en tuff period i livet så tappade jag motivationen till träningen samt kosten. Jag har väl gått upp ca 15-20 kilo under denna period och är självklart inte lika stark som jag en gång var. Är 25 år gammal, 176 cm och väger 90 kilo.

Min fråga är:

Är det någon idé att deffa långsamt? I tidigare "deffar" så har jag försökt gå ner runt 0.5-1 kilo i veckan.. Hade det funkat att köra lättare styrketräning + cardio och försöka trycka 2 kilo i veckan?
Jag förstår att jag förmodligen kommer förlora lite muskler, men vad hade du/ni gjort?

Antingen deffa långsamt med hårdträning och mycket protein, eller köra på hårt med cardio och diet fram tills att jag fått bort det önskade fettet för att sen börja bygga upp mig själv igen.


Tacksam för svar!


Mvh Victor*drool*

King Grub
2018-05-08, 20:48
Det går bra att gå ner snabbare, men du skall träna hård och tung styrketräning under tiden. Det är det som agerar muskeluppbyggande och förhindrar muskelförlust under tiden. Skillnaden mellan en viktminskning bestående till 0 eller 50 % av fettfri massa.

Kanduskadu
2018-05-08, 21:07
och hur ser det ut med protein? gäller fortfarande dubbla vikten i gram per kilo?

King Grub
2018-05-08, 21:10
Minst, gärna mer, upp till 2.5-3 gram per kilo kroppsvikt vid snabb viktnedgång.

Kanduskadu
2018-05-08, 21:49
Tack så jätte mycket för hjälpen, hur många kilo per vecka är "okej" ?

Bossebäver
2018-05-09, 09:17
Tack så jätte mycket för hjälpen, hur många kilo per vecka är "okej" ?

På din vikt och kroppsfett%, ungefär så mycket du orkar med. En av (få) fördelar med att vara relativt "fet" är att man hanterar stora underskott underskott utan muskelförlust väsentligt mycket bättre än atleter.

Jag skulle köpa en kopia av Lyle Mcdonalds RFL om jag var du, den skulle ge ca 1,5-2 kg i veckan för någon med dina stats utan att ge dig en ätstörning på köpet. Väldigt många lär trycka på för den långsammare varianten som kanske egentligen är den bättre men jag förstår dig, det suger att vara fet.

Jarp
2018-05-10, 10:55
Minst, gärna mer, upp till 2.5-3 gram per kilo kroppsvikt vid snabb viktnedgång.

Tack så jätte mycket för hjälpen, hur många kilo per vecka är "okej" ?

Hur mycket fett man kan tappa beror bl a på hur mycket fett man har. Ett kilo fett kan släppa runt 69 kcal per dygn. Om man har 30 kilo fett (30% kroppsfett för en 100-kilos man) dvs är fet kan man då släppa maximalt drygt 2000 kcal per dygn. Magrare personer kan tappa mindre utan att i onödan släppa fettfri massa. Obs att det är under gynnsamma förhållanden dvs med träning och protein.

Det vår läromästare Grub postat på sistone tyder på att man bör sprida ut proteinintaget över de vakna timmarna för optimalt upptag. Äter man 3 gram protein/kg BW får man svårt att sprida ut det ordentligt. Ska man dessutom ha ett så stort underskott att det är nödvändigt lär kosten bestå nästan uteslutande av kyckling, äggvita och proteinpulver. Ca 50 gram var fjärde timme under ca 16 vakna timmar... då är man hängiven! Och snart rippad. Men helt utan långsiktigt hållbara matvanor.