handdator

Visa fullständig version : Lissabon resa?


PKtarzan
2018-03-29, 20:21
Någon som har varit i Lissabon (under sommar tid)? Jag och en polare funderar att dra dit i sommar och skulle uppskatta all info man kan få om hur det är att vara där. Hur är priserna på mat och dryck typ? Vad finns att göra? Ja vad som helt enkelt:)
MVH

PKtarzan
2018-03-29, 20:44
Är även öppen för andra förslag att resa till i sommar! Alla tips är välkommna:)

ådal
2018-03-29, 21:52
Superfin stad! Har själv varit där med 2 kompisar och det var super! Hyrde en lägenhet i Bairro Alto genom airbnb.

Vi var där och festade lite, badade, kollade in några sevärdheter och vandrade runt i staden.

Bättre priser än i sverige. En fin pizzeria/restaurang som vi var tvungna att boka bord på betalade vi kanske 200 kr var för käk, vin och förrätter.

Vad hade ni tänkt att göra? Ålder?

PKtarzan
2018-03-30, 07:36
Vi bägge är 20 år. Har väl ingen direkt plan för vad vi tänkt göra. Vi båda uppskattar bra mat samt öl och vin! Bada och sola har vi heller ingenting emot. Hur är det med shopping där nere?