handdator

Visa fullständig version : Biotillgänglighet för kosttillskott i flytande form vs. tabletter eller kapslar


caelus
2015-12-05, 14:36
Det hävdas ofta, inte minst från företag som säljer kosttillskott, att kosttillskott i flytande form har högre biotillgänglighet jämfört med kosttillskott i form av tabletter eller kapslar. Prisskillnaden brukar också vara rätt markant - ofta är kosttillskott i flytande form flera gånger dyrare än samma typ av kosttillskott i form av tabletter eller kapslar.

Hur ligger det till med detta? Är det en betydande skillnad? Är skillnaden större för viss typ av kosttillskott än andra?

PureWhey
2015-12-05, 17:24
http://clincancerres.aacrjournals.org/content/6/10/3850.full

The purpose of this study was to assess the bioavailability of two oral preparations of difluoromethylornithine (DFMO).

The mean area under the time-by-concentration curves (μM × hours) for the liquid and tablet preparations was 368.2 and 370.4, respectively. The peak concentrations for the liquid and tablet preparations were 47.3 and 48.2 μM, respectively.

http://ajcn.nutrition.org/content/85/1/269S.full#sec-7

It is unclear whether a single definition of bioavailability can apply to all vitamins and minerals because factors affecting nutrient absorption and the relation of circulating nutrient concentrations to functional effects at sites of action vary among nutrients.

Gerdler
2015-12-05, 20:03
Det är ganska enkelt att förstå vad som har bra respektive dålig tillgänglighet om man bara kan lite kemi. Ska man titta på mineraler till exempel så är naturligtvis de som sitter med sulfater eller karbonater praktiskt taget helt tillgängliga så länge de hinner vara i magen en stund och lösas medan oxider generellt sett inte är alls så tillgängliga. Klorider, laktosbundna och citratbundna mineraler löses till 100% i magen så upptaget beror inte det minsta på om de är flytande eller i tablettform.

Man kan säga att mineraler i oxidform ska man passa sig lite för. Vitaminer tror jag mest beror på vad för något man intar dem med. Se till att ha lite fett i magen för de fettlösliga och försök bromsa magtömningen genom att ha lite grejor i den. Om tabletten är dåligt utformad så att den inte bryts upp i magen så måste den tuggas, men så dåliga är nog inte någon tablett-tillverkare 2015 för det är inte särskilt svårt att lösa rent tekniskt.

caelus
2015-12-12, 14:16
Tack för svaren!