handdator

Visa fullständig version : Scotthermanfittness


tränaärlivet
2014-03-16, 22:01
Har fått upp ögonen för denna snubbe och tycker han verkar kunnig.
Såg denna video för hur man ska bygga upp sin mat planering.

http://m.youtube.com/watch?v=hZjxWqwoWTg

Tror ni detta är ett bra sätt att följa?

cAase
2014-03-16, 22:18
Slutade lyssna när han sa att proteinbehovet är lägre under kaloriunderskott än under kaloriöverskott. Å andra sidan halvsover jag nu så det är möjligt att jag hörde fel.

mattisjamtback
2014-03-16, 22:27
Slutade lyssna när han sa att proteinbehovet är lägre under kaloriunderskott än under kaloriöverskott. Å andra sidan halvsover jag nu så det är möjligt att jag hörde fel.

Så jag tolkade det också, tycker oavsett att han rekommenderade alldeles för högt protein imo. Höll inte med om mycket av det han sa, först och främst fattade jag ingenting av att ta ett snitt av basic BMR och det BMR man faktiskt har utifrån hur aktiv man är..

Delen med kolhydraterna orkar jag inte ens kommentera..

Hade han beskrivit det som sin egen metod eller så hade jag tyckt det var OK men när han pratar om det som någon universell sanning i hur man ska lägga upp kosten blir det bara fel.