Logga in

Visa fullständig version : Prisvärda lunchalternativ?


Glutenkatt
2013-05-31, 18:39
Tjenixen.

Jag ska till Hawaii i 3 månader nu i september och behöver spara varje krona de kommande månaderna för att ha så mycket marginal som möjligt.

Så jag undrar:
Hur ska jag äta för att spara så mycket som möjligt?
Jag har rätt hög ämnesomsättning och känner mig lätt halvkass om jag inte äter ofta och rätt.
Så de vore schysst med billiga men ändå relativt näringsrika lunch och kvällsmats-alternativ.

Tack på förhand :)

LillisJ
2013-05-31, 18:53
Havregryn och hembakad pizza :D Köp kyckling m.m. på kampanjpris.

pclillen
2013-05-31, 18:58
Att folk inte lär sig.. Baljväxter !!! Ärtor, linser & bönor (torkade !). Du får väl de flesta för ca 20kr/kg, ca 350kcal/100gr, 20-26gr protte/100gr. Sen spannmål då, gör eget bröd osv.

Om du kan köper du mkt när det är kampanjer eller nedsatt och fryser in.

tlk
2013-05-31, 19:05
Kycklinghjärta, kycklingmage, kycklinglever. Typ 20kr/kg.

Wzup2u
2013-05-31, 19:23
bönor, blodpudding, pasta, kolla halva priset på kött avdelningar.
libabröd, smör.
annars fiska massa =) gratis och med fiskelycka så....
annard sätt på dig dykdräkten och dyk i containrar och dumpstra. =p

Simonbaws
2013-05-31, 23:28
ut och leta kokosnötter och ananas!

MackeJuve
2013-06-01, 00:07
Fan vad grymt med 3 månader på Hawai, vad ska du göra där?

Wzup2u
2013-06-01, 05:21
ut och leta kokosnötter och ananas!

tror han menar leva på mat i sverige innan han drar till hawaii =) för att kuna leva gott på hawaii sen =)

Glutenkatt
2013-06-01, 06:55
Havregryn och hembakad pizza :D Köp kyckling m.m. på kampanjpris.

Havregryn är asbra! Problemet med kyckling är att det inte är så mättande. Kyckling och ris har jag haft som paradrätt ett tag, men jag blir hungrig snabbt igen.

Att folk inte lär sig.. Baljväxter !!! Ärtor, linser & bönor (torkade !). Du får väl de flesta för ca 20kr/kg, ca 350kcal/100gr, 20-26gr protte/100gr. Sen spannmål då, gör eget bröd osv.


Det är så äckligt med baljväxter. Sen verkar det svårt att tillaga på ett bra sätt. Det ska ju helst vara mättande också.

bönor, blodpudding, pasta, kolla halva priset på kött avdelningar.
libabröd, smör.
annars fiska massa =) gratis och med fiskelycka så....
annard sätt på dig dykdräkten och dyk i containrar och dumpstra. =p

Är blodpudding verkligen så billigt? Det blir ju en blodpuddingsrulle, ett paket bacon och sylt. Blir ju iallafall 20kr+ för en lunch.
Är inte så mycket för att fiska hehe.

Jag passade på att få en gratis buffé igår på en pub. Det är rätt vanligt att de har Afterwork med gratis mat, så jag käkar gratis en gång i veckan iallafall!

Fan vad grymt med 3 månader på Hawai, vad ska du göra där?

Ska gå en skola som heter Surfingthenations (Surfingthenations.com)
Skola med kristen grund, betjäna människor på olika sätt.
Sen lära mig surfa givetvis :)

raddum
2013-06-01, 07:48
Potatis + baljväxter + div fläsk och kycklingkött, djupfrysta grönsaker

Glutenkatt
2013-06-01, 11:16
Potatis + baljväxter + div fläsk och kycklingkött, djupfrysta grönsaker

Har du nåt bra recept på lager?

Just de, fläskfilé brukar vara rätt prisvärt. Ty!

pclillen
2013-06-01, 11:21
Det är så äckligt med baljväxter. Sen verkar det svårt att tillaga på ett bra sätt. Det ska ju helst vara mättande också.


Tvivlar på att du verkligen testat alla.. Finns ju hur många olika sorter som helst! Det är enkelt att tillaga, tar lite tid bara. Tycker du inte baljväxter är mättande? Jag står mig bra på det.. Annars kan man ju ta mer för o bli mättare, kommer fortfarande vara billigare än kött/kyckling.

tlk
2013-06-01, 11:31
Tvivlar på att du verkligen testat alla.. Finns ju hur många olika sorter som helst! Det är enkelt att tillaga, tar lite tid bara. Tycker du inte baljväxter är mättande? Jag står mig bra på det.. Annars kan man ju ta mer för o bli mättare, kommer fortfarande vara billigare än kött/kyckling.

Du får gärna förklara för mig hur 20kr / kg för linser är billigare än 20kr / kg för kycklingmage, oxhjärta, lever, etc. Och proteinkvaliteten sen. Går ju inte att jämföra på natt och dag.

Alexton
2013-06-01, 11:49
Du får gärna förklara för mig hur 20kr / kg för linser är billigare än 20kr / kg för kycklingmage, oxhjärta, lever, etc. Och proteinkvaliteten sen. Går ju inte att jämföra på natt och dag.

Därför att 1 kg linser som du blötlägger sväller till 3 ggr sin storlek.
Med linser kan du göra ganska många andra rätter eller använda vid sidan av din kötträtt som en extra proteinrik grönsak.
Kycklinghjärtan kryper dessutom vid tillagning vilket gör att de minskar i storlek även om det är ett gott prisvärt alternativ.

z_bumbi
2013-06-01, 11:59
Du får gärna förklara för mig hur 20kr / kg för linser är billigare än 20kr / kg för kycklingmage, oxhjärta, lever, etc. Och proteinkvaliteten sen. Går ju inte att jämföra på natt och dag.

Mer än dubbelt så mycket energi och 24 g protein/kg.
Proteinkvalitet är ointressant för alla som inte ligger precis på gränsen och om du läser det ursprungliga förslaget så tas dessutom spannmål upp.

tlk
2013-06-01, 12:29
Därför att 1 kg linser som du blötlägger sväller till 3 ggr sin storlek.
Med linser kan du göra ganska många andra rätter eller använda vid sidan av din kötträtt som en extra proteinrik grönsak.
Kycklinghjärtan kryper dessutom vid tillagning vilket gör att de minskar i storlek även om det är ett gott prisvärt alternativ.

Vad har ens storlek med något att göra?

Nu äter jag, för övrigt, linser cirkus dagligen. Men att utmåla det som något extremt billigt gentemot kött är verkligen att ta i. Bättre för tarmfloran däremot där har du guldpoäng.

Mer än dubbelt så mycket energi och 24 g protein/kg.
Proteinkvalitet är ointressant för alla som inte ligger precis på gränsen och om du läser det ursprungliga förslaget så tas dessutom spannmål upp.

Du har en poäng där. Fast man kan ju komplettera med gratis frukt och grönsaker för att få upp mängden kalorier.

tossefar
2013-06-01, 13:11
Vad har ens storlek med något att göra?

Nu äter jag, för övrigt, linser cirkus dagligen. Men att utmåla det som något extremt billigt gentemot kött är verkligen att ta i. Bättre för tarmfloran däremot där har du guldpoäng.



Du har en poäng där. Fast man kan ju komplettera med gratis frukt och grönsaker för att få upp mängden kalorier.

I vilken värld är frukt och grönsaker gratis?? Sen är iaf jag inte särskilt intresserad av att fylla upp kaloribehovet med fruktos...

tlk
2013-06-01, 13:21
I vilken värld är frukt och grönsaker gratis?? Sen är iaf jag inte särskilt intresserad av att fylla upp kaloribehovet med fruktos...

Det är iallafall gratis i alla större städer jag har varit i. Finns normalt kilovis att plocka upp efter butikerna har kasserat dem.


Mitt tips om billig mat kvarstår hur som helst.

tossefar
2013-06-01, 14:33
Det är iallafall gratis i alla större städer jag har varit i. Finns normalt kilovis att plocka upp efter butikerna har kasserat dem.


...va? Förutom snuskheten, som jag antar är individuell, så är det olagligt att ta andras sopor.

tlk
2013-06-01, 16:40
...va? Förutom snuskheten, som jag antar är individuell, så är det olagligt att ta andras sopor.

Korrekt. Och soporna i det här fallet ägs av kommunen. Ingen svensk kommun har dragit någon inför rätta för dumpstring. Inget att oroa sig över där inte.

Akada
2013-06-01, 17:09
Korrekt. Och soporna i det här fallet ägs av kommunen. Ingen svensk kommun har dragit någon inför rätta för dumpstring. Inget att oroa sig över där inte.
...och har man inget annat alternativ kan jag förstå att man letar mat där, men annars så...

Glutenkatt
2013-06-01, 17:12
Jag tänker inte äta kycklingorgan såsom hjärta och lever.
Har heller ingen större lust att dyka i containrar.

Så baljväxter är bra. Får ta och kolla upp det!

tlk
2013-06-01, 17:17
Jag tänker inte äta kycklingorgan såsom hjärta och lever.
Har heller ingen större lust att dyka i containrar.

Så baljväxter är bra. Får ta och kolla upp det!

Oxhjärta brukar också gå att hitta för runt 20kr / kg. Och som sagt nötlever är ofta väldigt bra pris på med.

LillisJ
2013-06-01, 17:36
Jag tänker inte äta kycklingorgan såsom hjärta och lever.
Har heller ingen större lust att dyka i containrar.

Så baljväxter är bra. Får ta och kolla upp det!

Det gör du rätt i. Lever och hjärta smakar dynga. ;)

BigIron
2013-06-01, 18:16
Hur gammal är du? Tycker det låter konstigt att man inte vet hur man ska leva sparsamt vid vuxen ålder.

raddum
2013-06-01, 19:04
Ber om ursäkt om det nämnts tidigare men att koka sina egna bönor är billigt. Vitkål är billigt, dock inte mycket energi per krona. Vetemjöl, vatten jäst = poor mans loaf.

raddum
2013-06-01, 19:13
Storpack med ägg. Brainstormar

Glutenkatt
2013-06-01, 20:52
Oxhjärta brukar också gå att hitta för runt 20kr / kg. Och som sagt nötlever är ofta väldigt bra pris på med.

Fast det låter vidrigt.

Hur gammal är du? Tycker det låter konstigt att man inte vet hur man ska leva sparsamt vid vuxen ålder.

24.
De tycker inte jag. Har aldrig haft så taskig ekonomi så jag behövt vända på varje krona.
Tycker att det är konstigare att lägga pengar på att dricka sig full varje helg än att lägga en summa pengar på att äta normal husmanskost.

Storpack med ägg. Brainstormar

Ja!
Äter ägg nästan varje dag. Himmelskt gott.

nomirin
2013-06-02, 00:12
Hur gammal är du? Tycker det låter konstigt att man inte vet hur man ska leva sparsamt vid vuxen ålder.
Det är ju skillnad på att leva sparsamt och att kombinera det med att äta nyttigt och näringsrikt.

Glutenkatt
2013-06-03, 19:00
Någon som har mer konkreta lunchförslag?

Simonbaws
2013-06-03, 20:18
jag äter alltid gröt och kvarg eller äggröra som lunch sen äter jag riktigt mat på kvällen ;)
köp lindahls eller ica basic kvarg samt flytande ägg och äggvita på dunk

agazza
2013-06-03, 20:27
Men gör långkok med med högrev, kryddor, lökar, fond och rotfrukter. billigt och gott. Man behöver inte leva på 2kr om dagen för att spara pengar.

Glutenkatt
2013-06-03, 20:50
jag äter alltid gröt och kvarg eller äggröra som lunch sen äter jag riktigt mat på kvällen ;)
köp lindahls eller ica basic kvarg samt flytande ägg och äggvita på dunk

Jag jobbar på förskola/fritids, och får vanligtvis frukost, mellanmål och lunch gratis på jobbet (extremt lyxigt.)
Nu i sommar ska jag dock jobba på ett annat ställe där jag får laga alla måltider själv.
Har hög ämnesomsättning och måste ha med mig ordentlig matlåda till jobbet..

Hur billigt är äggvita på dunk i förhållande till att köpa vanliga ägg?

Men gör långkok med med högrev, kryddor, lökar, fond och rotfrukter. billigt och gott. Man behöver inte leva på 2kr om dagen för att spara pengar.

Högrev är väl ändå onödigt? Nöt/fläskkött måste ha liknande näringsvärden (inte riktigt, men ingen jätteskillnad..) för en mycket billigare peng.

agazza
2013-06-03, 21:01
Jag jobbar på förskola/fritids, och får vanligtvis frukost, mellanmål och lunch gratis på jobbet (extremt lyxigt.)
Nu i sommar ska jag dock jobba på ett annat ställe där jag får laga alla måltider själv.
Har hög ämnesomsättning och måste ha med mig ordentlig matlåda till jobbet..

Hur billigt är äggvita på dunk i förhållande till att köpa vanliga ägg?



Högrev är väl ändå onödigt? Nöt/fläskkött måste ha liknande näringsvärden (inte riktigt, men ingen jätteskillnad..) för en mycket billigare peng.

Högrev brukar du kunna hitta för 49kr kilot, men det kanske är grytstek jag tänker på.

Vanliga ägg är billigare. Åk på öb, dom brukar ha 30 ägg för 20kr.

Annars pasta med fet köttfärsås är också gott och billigt.

Finns massor av goda matlådor som kostar typ en femma styck. Men annars är ett tips att kolla elektroskandiabutiker och liknande, dom har frukost åt alla knegare och dom dagar säljare är där serverar dom gratis burgare osv. Finns alltid ett schema i butiken vilka dagar det är lunchdagar. Gratis är gott :)

Skickat från min HTC Vision via Tapatalk 2